Do konca roka 2021 má vzniknúť manuál pre debarierizáciu škôl
Do konca roka 2021 má vzniknúť manuál debarierizácie škôl, ktorý sa zameria aj na žiakov so zrakovým znevýhodnením. Dôraz sa bude klásť napríklad na zvukový výstup vo výťahoch, označenie miestnosti braillovým písmom, vodiace lišty po krajoch na stene či označené rohy stolov.
Odporučí aj dodržiavanie jednoduchých zásad, ako nepremiestňovať nábytok v triede, či dozor nad zabezpečením “zvukového komfortu”, teda aby nesedeli takýto žiaci pri okne. Priblížil v tlačovej správe odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR). Zároveň pripomenul, že 15. októbra je Medzinárodný deň bielej palice.
Slepecká palica je základnou pomôckou pri orientácii a samostatnom pohybe nevidiacich a slabozrakých, a zároveň slúži na ich označenie pri pohybe po verejných komunikáciách. Navyše je aj v dopravnej vyhláške ako symbol, ktorý sú povinní rešpektovať všetci účastníci cestnej premávky. Dôležitá je tiež z pohľadu rezortu školstva. Každodenný život nevidiacich v školách je totiž spojený s orientáciou v triedach a priestoroch školy. „Preto sa chce ministerstvo školstva zamerať aj na debarierizáciu budov tak, aby boli prispôsobené svetu, ktorý nevnímame očami, ale ostatnými zmyslami,“ vysvetlila štátna tajomníčka MŠVVaŠ SR pre národnostné školstvo, inkluzívne a celoživotné vzdelávanie Svetlana Síthová.
Biele palice sa delia na orientačné, signalizačné a oporné. Jedna z nich, päťdielna palica z konca 20. storočia, je tiež umiestnená v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči. V ňom sa môžu záujemcovia dozvedieť, ako sa nevidiaci učia čítať, ako sa pohybujú a orientujú v neznámom priestore. „Exponát pochádza z konca 20. storočia, vo vrchnej a spodnej časti je zvýraznený reflexným pásikom. Prvá časť názvu palice určuje účel palice, teda ich delíme na: orientačné, signalizačné a oporné,“ priblížila vedúca Múzea špeciálneho školstva v Levoči Štefánia Petreková. Doplnila, že za vynálezkyňu sa považuje Francúzka Guilly d´Herbemont, ktorá sprevádzala nevidiacich parížskymi križovatkami. Na jej podnet uverejnil denník Echo de Paris v novembri 1930 vyhlásenie, aby nevidiacich vybavili bielymi palicami. Nasledujúci rok 7. januára dostali parížski nevidiaci prvé biele palice.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Kultúrno-spoločenské centrum Átrium klub v mestskej časti Košice-Západ privíta všetkých milovníkov výtvarného umenia na výstave maliarky Viery Šamudovskej Sajdak.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.