Do kontaktu s koronavírusom neprišla viac ako polovica nezaočkovaných Slovákov

Do kontaktu s vírusom SARS-CoV-2 podľa séroepidemiologickej štúdie neprišla viac ako polovica ľudí, ktorí nie sú očkovaní proti ochoreniu COVID-19. To znamená, že táto skupina nie je chránená proti koronavírusu. Potvrdili to na utorkovej tlačovej konferencii na Ministerstve zdravotníctva SR autori tejto štúdie.
Cieľom štúdie bolo zistiť, aká je hodnota protilátok proti vírusu SARS-CoV-2 u ľudí, ktorí nie sú očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Štúdie sa zúčastnilo 3 789 ľudí. Výsledky sa vyhodnocovali na základe odobratej biologickej vzorky kvapiek kapilárnej krvi z prsta, pričom sa stanovovali protilátky triedy IgG proti S1 podjednotke s proteínu vírusu. Ide o jedinečnú metódu. Štúdie sa počas novembra a začiatku decembra zúčastnili neočkovaní Slováci starší ako 12 rokov z okresov Bratislava, Košice, Komárno, Čadca, Považská Bystrica, Kežmarok a Lučenec.
Nie je to však reprezentatívna vzorka aplikovateľná na celú populáciu Slovensku. Napriek tomu poskytuje dôležité údaje. Až 82 % tých, ktorí ochorenie COVID-19 neprekonali, malo negatívny výsledok testu na protilátky. Pri asymptomatickom prekonaní ochorenia mala negatívny výsledok testu tretina účastníkov štúdie, a to často aj po nedávnom prekonaní. Pri symptomatickom priebehu mala takmer polovica ľudí strednú alebo vysokú úroveň protilátok.
Séroprevalenčnú štúdiu vypracovali epidemiologička z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Alexandra Bražinová spoločne s epidemiologičkou z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Monikou Halánovou, vedcami z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) Silviou Pastorekovou a Jurajom Kopáčkom, matematikom z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave Richardom Kollárom a riaditeľom Inštitútu zdravotných analýz Matejom Mišíkom.
Odborníci pripomenuli, že imunitná odpoveď po prekonaní ochorenia je individuálna. Štúdia ukázala, že úroveň imúnnosti v rámci prekonaných a očkovaných ľudí stúpa s vekom. Najvyššiu imúnnosť vo vekovej kategórii nad 60 rokov mali ľudia v Bratislave, a to konkrétne 85 %. Avšak ani tu nedosahujeme úroveň, aká bola zaznamenaná vo Veľkej Británii počas leta 2021.
Zdroj: (SITA, qq;it;pla)
Odporúčané články

Košice sú mestom s bohatou históriou hazardu. Aj keď bol hazard v minulosti výsadou elity, dnes cieli často na tú najzraniteľnejšiu skupinu ľudí. Košice stále nemajú vlastnú reguláciu herní a kasín. Napriek opakovaným pokusom o obmedzenie v rokoch 2020, 2021 a naposledy v júni 2025 zostáva metropola východu otvorená pre nových hráčov na poli hazardu. Hlavným cieľom posledného pokusu o ustanovenie VZN bolo obmedziť prevádzkovanie herní a kasín iba na určité typy budov a tiež zabezpečiť, aby bola medzi nimi istá vzdialenosť.

Poltucet verejných budov v meste by sa v najbližšej dobe mohol dočkať investícií na zníženie ich energetickej náročnosti za 7,1 milióna eur. Na samotné stavebné úpravy verejných budov by išlo takmer 6,1 milióna eur a na spracovanie projektových dokumentácií pre ich plánovanú obnovu ďalší milión eur. O schválení týchto investícií rozhodnú poslanci mestského zastupiteľstva na svojom zajtrajšom rokovaní.

Ako ozrejmil predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) Robert Redhammer, SAAVŠ je plnohodnotným členom prestížnej Európskej asociácie pre zabezpečovanie kvality vo vysokoškolskom vzdelávaní – ENQA. Študentstvo si vďaka tomu môže užívať všetky výhody.