Do zákona o obchodovaní s emisnými kvótami by sa mali zapracovať zmeny vyplývajúce z európskych smerníc
Do zákona o obchodovaní s emisnými kvótami by sa mali zapracovať zmeny vyplývajúce z európskych smerníc. Ministerstvo životného prostredia SR vysvetlilo, že cieľom vypracovania návrhu novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami je prispôsobenie doterajšieho nastavenia systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov v Únii pre štvrté obchodovateľné obdobie (2021 – 2030).
Návrh, ktorý upravuje aj využitie výnosov získaných z dražieb kvót, predložil envirorezort dnes do medzirezortného pripomienkového konania. To sa má skončiť 7. marca. Z dôvodu dostatočnej legisvakačnej lehoty MŽP SR navrhuje, aby návrh zákona bol účinný od 1. augusta 2022.
Výška použiteľnej časti výnosu z dražieb kvót ministerstvo zvýšilo z 30 na 50 percent. „Zmena prispeje k tomu, aby boli výnosy z predaja emisných kvót plnohodnotne využívané na programy a projekty znižovania emisií skleníkových plynov,“ objasnilo s tým, že dané ustanovenie sleduje aj splnenie ustanovenia európskej smernice, že 50 percent výnosov by malo ísť na zmenu klímy. Zároveň upravilo percentá použitia ročného výnosu, ktorých vyčíslenie je výsledkom politickej dohody.
Ministerstvo konštatovalo, že základným nástrojom na nákladovo efektívne znižovanie emisií skleníkových plynov v priemysle, energetike a v leteckej doprave je systém obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov v EÚ (EÚ ETS). Ide o trhovo orientovaný nástroj založený na princípe stropu a obchodovania s nastaveným priebežne znižovaným ročným stropom objemu povolených emisií. Rezort dodal, že v rámci tohto limitu môžu účastníci EÚ ETS podľa potreby kupovať a predávať emisné kvóty cez aukčný systém. Od začiatku roka 2021 vstúpil systém obchodovania s emisnými kvótami do svoje štvrtej fázy, ktorá bude trvať do 31. decembra 2030. Emisný strop sa počnúc rokom 2021 znižuje o lineárny koeficient 2,2 percenta.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.