Doby starostlivosti o dieťa v iných členských štátoch sa musia zohľadniť pri výpočte starobného dôchodku
Súdny dvor Európskej únie (EÚ) rozhodol, že doby starostlivosti o dieťa dosiahnuté v iných členských štátoch sa na účely výpočtu starobného dôchodku musia zohľadniť. V tlačovej správe o tom informoval hovorca súdu Balázs Lehóczki.
Rozsudok Súdneho dvora C-576/2 týkajúci sa dôb starostlivosti o dieťa dosiahnuté v zahraničí uvádza, že členský štát zodpovedný za vyplácanie dôchodku, v ktorom osoba poberajúca dôchodok výlučne pracovala a odvádzala príspevky, a to tak pred, ako aj po presune svojho bydliska do iného členského štátu, v ktorom sa venovala starostlivosti o svoje deti, je povinný zohľadniť tieto doby starostlivosti o dieťa.
Rakúšanka C.C. pôsobila v domovine ako samostatne zárobkovo činná osoba. V novembri 1987 sa usadila v Belgicku, kde porodila dve deti. Od narodenia prvého dieťaťa vychovávala svoje deti, pričom nepracovala, nedosiahla dobu poistenia a nepoberala dávky z titulu starostlivosti o svoje deti. Tak to bolo aj v Maďarsku, kde sa zdržiavala v decembri 1991. Do Rakúska sa C.C. vrátila vo februári 1993 a ďalších 13 mesiacov pokračovala v starostlivosti o deti, pričom bola povinne poistená a odvádzala príspevky do rakúskeho systému sociálneho zabezpečenia. Následne v tomto členskom štáte pracovala a odvádzala príspevky až do svojho odchodu do dôchodku.
Po podaní žiadosti o priznanie starobného dôchodku jej rakúsky dôchodkový úrad tento nárok schválil, no doby starostlivosti o dieťa dosiahnuté v Belgicku a Maďarsku zohľadnené neboli. C.C. napadla toto rozhodnutie, pričom tvrdila, že tieto doby starostlivosti o dieťa dosiahnuté v iných členských štátoch mali byť považované, ako náhradné doby, a tiež zohľadnené ako doby poistenia, pretože pred a po týchto dobách pracovala a bola poistená v rakúskom systéme sociálneho zabezpečenia. Súdny dvor Európskej únie sa nakoniec priklonil na jej stranu.
zdroj: (SITA, it;hb)
Odporúčané články
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.