Dohoda o zvýšení cieľov pre prepady uhlíka by mala zlepšiť klimatické ciele únie do roku 2030
Rada Európskej únie a Európsky parlament dosiahli predbežnú dohodu o zvýšení cieľov týkajúcich sa prepadov uhlíka vo využívaní pôdy a lesnom hospodárstve, ktoré zvýšia cieľ Európskej únie (EÚ) na redukciu skleníkových plynov do roku 2030 na 57 %. Na svojich webstránkach o tom informujú Rada i Parlament.
Vyjednávači europarlamentu a Rady vo štvrtok dosiahli predbežnú dohodu o tretej časti balíka Fit for 55. Cieľom revízie nariadenia o využívaní pôdy, zmenách vo využívaní pôdy a lesnom hospodárstve (LULUCF) je zlepšenie prírodných prepadov uhlíka, aby sa EÚ stala do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom a tiež zlepšenie biodiverzity v súlade s Európskou zelenou dohodou.
„Prepady uhlíka nám môžu pomôcť dosiahnuť naše klimatické ciele, vrátane uhlíkovej neutrality, a tým ochrániť našu planétu od fatálnych negatívnych dôsledkov klimatickej zmeny. Dohoda prispeje k lepšej ochrane a manažmentu pôdy a lesov naprieč EÚ a plnému využitiu potenciálu na odstránenie emisií. Zároveň dohoda zabezpečuje, že sa v prípade stanovovania ďalších ambicióznych cieľov k roku 2030 bude brať ohľad na rôzne okolnosti v každom členskom štáte,“ vyjadril sa k dohode český minister životného prostredia Marian Jurečka.
Cieľ únie pre odstraňovanie skleníkových plynov v dohode pre sektor využívania pôdy, zmien vo využívaní pôdy a lesnom hospodárstve stanovili do roku 2030 na 310 miliónov ton ekvivalentu CO2, čo je asi o 15 % viac ako v súčasnosti.
Sektor LULUCF pokrýva využívanie pôdy, stromov, rastlín, biomasy a dreva a je zodpovedný za emisie aj absorpciu CO2 z atmosféry. Cieľom je postupne zvyšovať absorpciu a redukovať emisie tak, aby sa dosiahol celoúnijný cieľ.
Zdroj: SITA.sk dm, ns
Odporúčané články
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.