Dohoda s USA má prispieť k efektívnejšej ochrane utajovaných skutočností
Spoločná dohoda medzi Slovenskou republikou (SR) a Spojenými štátmi americkými (USA) by mala prispieť k efektívnejšej ochrane utajovaných skutočností. Ako sa uvádza v návrhu Dohody medzi vládou SR a vládou USA o bezpečnostných opatreniach na ochranu utajovaných skutočností, ktorú dnes odobrila vláda, cieľom dokumentu je zabezpečenie vzájomnej ochrany všetkých utajovaných skutočností. Teda takých, ktoré boli takto označené podľa právneho poriadku štátu niektorej zmluvnej strany a odovzdané druhej zmluvnej strane.
Dohoda podľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktorý návrh na rokovanie kabinetu predložil, upravuje podmienky, za akých je možné oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami, ako aj náležitosti ich označovania, zaobchádzania s utajovanými skutočnosťami a výmeny utajovaných skutočností alebo spolupráce príslušných bezpečnostných orgánov. Dokumenty kategorizuje na štyri stupne, a to konkrétne vyhradené, dôverné, tajné a prísne tajné. „Prijímajúca zmluvná strana je zodpovedná za ochranu všetkých utajovaných skutočností odovzdávajúcej zmluvnej strany spôsobom, ktorý je prinajmenšom rovnocenný ochrane priznanej utajovaným skutočnostiam odovzdávajúcou zmluvnou stranou, kým sú utajované skutočnosti pod jej kontrolou,“ konštatuje dohoda. Rovnako materiál zdôrazňuje, že zmluvné strany sú povinné zabezpečiť, aby všetky fyzické osoby, ktoré v rámci svojich úradných povinností vyžadujú prístup alebo postavenie, ktorých môže vyžadovať prístup k utajovaným skutočnostiam, majú udelenú príslušnú previerku personálnej bezpečnosti pred poskytnutím prístupu k takýmto utajovaným skutočnostiam.
Pokiaľ ide o eventuálne zničenie dokumentov, podľa dohody sa dokumenty a iné médiá obsahujúce utajované skutočnosti zničia spálením, skartovaním, rozdrvením alebo iným spôsobom, ktorý zabráni obnoveniu utajovaných skutočností v nich obsiahnutých. „Veci vrátane zariadenia, obsahujúce utajované skutočnosti, sa zničia spôsobom, ktorý spôsobí, že sa už nebudú dať rozoznať, aby sa predišlo obnoveniu utajovaných skutočností sčasti alebo v celku,“ uvádza dohoda.
NBÚ v tejto súvislosti konštatuje, že so Spojenými štátmi americkými má SR bilaterálnu dohodu o ochrane vojenských utajovaných z roku 1995, vnútroštátna legislatíva v oblasti ochrany utajovaných skutočností sa však medzitým viackrát výrazne zmenila. USA boli preto opakovane oslovované so žiadosťou o prípravu novej dohody s tým, že prvé rokovania sa uskutočnili vo februári 2020. „V súvislosti s podmienkami podpísania zmluvy sa v júli 2021 uskutočnila bezpečnostná návšteva zástupcov USA na Slovensku. Systém ochrany utajovaných skutočností v SR bol v zhodnotený mimoriadne pozitívne, neodzneli žiadne výhrady ani odporúčania,” uvádza NBÚ. Partnerskou organizáciou NBÚ, zodpovednou za vykonávanie tejto dohody, má byť Riaditeľstvo pre medzinárodné angažovanie sa Správy bezpečnosti obranných technológií (International Engagement Directorate Defense Technology Security Administration).
Keďže ide v tomto prípade o medzinárodnú zmluvu vládneho typu, pre nadobudnutie platnosti pre SR sa nevyžaduje súhlas Národnej rady SR ani ratifikácia prezidentkou SR.
Zdroj: (SITA, sa;DSe)
Odporúčané články
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Vážna dopravná nehoda sa dnes odohrala na ceste medzi Veľkým Folkmárom a obcou Košická Belá. Incident, ktorý dočasne obmedzil dopravu v oboch smeroch, sa stal približne kilometer pred prameňom sv. Gregora.