Doležal tvrdí, že na Slovensku nemáme základnú infraštruktúru
Musíme byť úprimní, na Slovensku nemáme základnú infraštruktúru. Povedal to minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal dnes počas diskusie na konferencii Tatra Summit 2021.
„Viac ako 50 percent našej cestnej infraštruktúry je v príšernom stave. Stále nemáme diaľnicu medzi našimi dvoma najväčšími mestami. Nie je to vtipné, rozprávať sa o nabíjacích staniciach, modernej infraštruktúre a smart mobilite, keď nemáme pripravenú základnú infraštruktúru? Mojim cieľom je dokončiť, čo je rozostavané. Teda diaľnicu D1 medzi východom a západom a zrýchliť proces prípravy cesty R4,“ uviedol šéf rezortu dopravy.
Doležal vysvetlil, že Slovensko zo štátneho rozpočtu len kofinancuje európskej projekty a nemá odpoveď na to, odkiaľ by Slovensko vzalo peniaze na infraštruktúru bez eurofondov. Jednou z odpovedí však podľa neho môžu byť PPP projekty. „Neznamená to, že nie sme ambiciózni. Som si vedomý iniciatívy fit for 55, som si vedomý, že musíme znižovať CO2 emisie,“ dodal Doležal s tým, že pracujú aj na „smart“ a zelenej ekonomike.
Minister diskutoval na konferencii aj o železničnej doprave. Skonštatoval, že železnice nie sú priority slovenského rozpočtu a požiadal všetkých, aby presvedčili vládu o tom, že železnice sú dôležité. „Ak sa nám podari dokončiť rekonštrukciu existujúcej železničnej infraštruktúry na pôvodnú rýchlosť, tak s rovnakým počtom vlakov dokážeme zdvojnásobiť počet cestujúcich. Preto potrebujeme investovať do infraštruktúry,“ uzavrel Doležal.
Zdroj: (SITA, mb;DSe)
Odporúčané články
Vyšetrovateľ skončil vyšetrovanie prípadu, v ktorom si muž z Košíc zadovažoval zbrane a hromadil výbušniny, zároveň bola podaná obžaloba. Ako informovala hovorkyňa Krajskej prokuratúry v Košiciach Jarmila Janová, ide o mediálne sledovaný prípad z vlaňajška.
Vďaka „Primátorskému punču“ sa podarilo na sklonku roka vyzbierať pre 4 charitatívne organizácie rekordných takmer 46 tisíc eur, čo je takmer o 12 tisíc eur viac ako v uplynulom roku. Počas viac ako 3 týždňov sa pri stánku s punčom na Vianočných trhoch na Hlavnej ulici zastavili tisíce Košičanov a návštevníkov mesta, aby podporili dobrú vec.
Do dvoch dobročinných zbierok na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach možno prispieť už len zopár dní. Ako univerzita informuje na svojom webe, jedna zo zbierok je určená pre neziskovú organizáciu Oáza – Nádej pre nový život.