Doležal vyzdvihol presadenie priorít cestnej infraštruktúry s nadväzujúcim harmonogramom
Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) považuje presadenie priorít cestnej infraštruktúry s nadväzujúcim harmonogramom na vláde za najdôležitejšie z toho, čo sa v jeho rezorte podarilo za dva roky súčasnej vládnej koalície. Je presvedčený, že tieto dokumenty pretrvajú dlhšie ako funkčné obdobie vlády. O výsledkoch svojho rezortu tento týždeň informoval premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO).
„Stále ma trochu mrzí, že napriek tomu, že to bolo v programovom vyhlásení vlády, vláda nenabrala odvahu spraviť to tvrdo záväzné. Ale zase chápem, že pri dnešných krízach vojnových, covidových dávať zaväzujúce štátne rozpočty, ale nie je to úplne ideálne,” povedal Doležal vo videu, ktoré zverejnilo ministerstvo dopravy. Teší ho, že si určili určitú hranicu, koľko chcú do ciest ročne investovať, a to 0,7 percenta hrubého domáceho produktu, približne 700 miliónov eur, vrátane eurofondov. „Aj v tomto rozpočte sme dostali toľko isto, teda koľko sme mali. Verím, že výdavky na cestnú infraštruktúru budú udržané v tejto línii,” očakáva minister.
Ministerstvo dopravy bude aktualizáciu harmonogramu prípravy a výstavby projektov cestnej infraštruktúry predkladať každoročne na vládu. „Je to jasný, dlhodobý plán, ako chceme budovať cestnú infraštruktúru,” tvrdí minister dopravy. Upozornil, že prípravný proces pred samotnou výstavbou, napríklad cesty je zdĺhavý. Od štúdie cez posudzovanie vplyvov na životné prostredie, územné rozhodnutie, výkup pozemkov a stavebné povolenie po verejné obstarávanie trvá sedem až osem rokov, čo verejnosť kritizuje. Aj preto je podľa šéfa rezortu dopravy dôležité plánovanie, aby sa príprava začala dostatočne včas predtým ako budú splnené všetky potrebné podmienky k výstavbe.
K skracovaniu uvedených procesov by podľa Doležala mali prispieť zmeny v zákone o verejnom obstarávaní, ktoré sú účinné od konca marca, ale aj v navrhovanom novom stavebnom zákone. „Podarilo sa nám presadiť zákon o mimoriadnych opatreniach v príprave stavieb diaľnic a rýchlostných ciest, kde práve niektoré povoľovacie procesy skracujeme,” poznamenal minister. Lehoty sa podľa neho skrátia, keď na to príde, aj v pripravovanej výstavbe prepojenia diaľnic D1 a D4 pri hlavnom meste. „Napríklad, keď budeme potrebovať proces zmeny stavby pred dokončením, alebo zmeny stavebného povolenia,” dodal Doležal.
Zdroj: (SITA, be;qq)
Odporúčané články
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.