Dovolenka nie je nevyhnutnosť
Niektorí zamestnávatelia vydali v súvislosti so šírením koronavírusu nariadenie, že pracovníci, ktorí v uplynulých dňoch navštívili Taliansko alebo Čínu, si majú povinne čerpať dovolenku v rozsahu dvoch týždňov.
Mnohým zamestnancom sa to nepáči. Pýtali sme sa preto Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, aké iné možnosti môže zamestnávateľ v tomto prípade použiť.
Vhodné opatrenia
„Prijatie vhodných opatrení závisí od posúdenia rizika zamestnávateľom v závislosti od konkrétneho prípadu. Môže sa riadiť opatreniami, ktoré prijala Bezpečnostná rada SR. Napríklad u osôb, ktoré sa vrátili zo zóny výskytu ochorenia COVID-19 a nevykazujú príznaky ochorenia, sa v zmysle usmernenia hlavného hygienika SR vyžaduje, aby sledovali svoj zdravotný stav počas 14 dní od príchodu z oblasti zasiahnutej ochorením COVID-19. Vychádzajúc z tohto odporúčania tak zamestnávateľ môže zvážiť prácu z domu, prípadne prekážku v práci počas 14 dní,“ informuje Veronika Husárová, hovorkyňa ministerstva.
[ad][/ad]Povinnosť informovať
Zamestnanec je povinný informovať svojho zamestnávateľa, ak bol v rizikovej oblasti. Podľa Zákonníka práce totiž zamestnanec nesmie konať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa. Týka sa to teda aj situácie, keď by zamestnanec svojím zdravotným stavom ohrozoval zdravie ostatných zamestnancov.
Na druhej strane je zamestnávateľ povinný svojim zamestnancom zabezpečovať také pracovné podmienky, aby mohli riadne plniť svoje pracovné úlohy bez ohrozenia života, zdravia a majetku. Ak zistí nedostatky, je povinný urobiť opatrenia na ich odstránenie.
S dovolenkou musíte súhlasiť
Zamestnávateľ môže určiť čerpanie dovolenky zamestnancovi len za podmienok ustanovených Zákonníkom práce. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca. V prípade prevencie šírenia COVID-19 ide nepochybne o výnimočnú situáciu.
Môže však použiť aj ospravedlnenú neprítomnosť v práci, za ten čas však zamestnancovi nepatrí náhrada mzdy. Zamestnávateľ a zamestnanec majú možnosť dohodnúť sa na dočasnom výkone práce z bydliska zamestnanca. V prípade, ak pracovná zmluva takéto miesto výkonu práce neobsahuje, mala by sa dohodnúť jej zmena. Ak je zamestnanec už v izolácii, prípadne ak nie je zmenu zmluvných podmienok možné vykonať písomne, je dôležité túto skutočnosť zachytiť iným preukázateľným spôsobom, napr. e-mailom.
Existujú aj ďalšie možnosti, napr. čerpanie náhradného voľna, zmena rozvrhu pracovných zmien, pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje neskôr, či nepridelenie práce zamestnancovi.
Práca z domu (home office) sa nemusí využiť len u zamestnancov, u ktorých je určité riziko, že už mohli byť nakazení, alebo ktorí sú už v izolácii, ale aj s cieľom zníženia počtu zamestnancov v práci – napr. zvýšenie ochrany zamestnancov, ktorí dochádzajú z väčších vzdialeností a používajú hromadné dopravné prostriedky, ochrana zamestnancov, ktorí sa starajú o staršie osoby, pre zamestnancov s deťmi, ak sú zatvorené školy, pre zamestnancov na pracoviskách „open space“, kde je vyššia koncentrácia osôb na jednom pracovisku.
Čítajte aj:
- Košičan nakazený koronavírusom je v stabilizovanom stave
- Pacient v Šaci nemá koronavírus
- Ak chcete pracovať z domu, potrebujete sebadisciplínu
Odporúčané články
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.