Dovolenka nie je nevyhnutnosť
Niektorí zamestnávatelia vydali v súvislosti so šírením koronavírusu nariadenie, že pracovníci, ktorí v uplynulých dňoch navštívili Taliansko alebo Čínu, si majú povinne čerpať dovolenku v rozsahu dvoch týždňov.
Mnohým zamestnancom sa to nepáči. Pýtali sme sa preto Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, aké iné možnosti môže zamestnávateľ v tomto prípade použiť.
Vhodné opatrenia
„Prijatie vhodných opatrení závisí od posúdenia rizika zamestnávateľom v závislosti od konkrétneho prípadu. Môže sa riadiť opatreniami, ktoré prijala Bezpečnostná rada SR. Napríklad u osôb, ktoré sa vrátili zo zóny výskytu ochorenia COVID-19 a nevykazujú príznaky ochorenia, sa v zmysle usmernenia hlavného hygienika SR vyžaduje, aby sledovali svoj zdravotný stav počas 14 dní od príchodu z oblasti zasiahnutej ochorením COVID-19. Vychádzajúc z tohto odporúčania tak zamestnávateľ môže zvážiť prácu z domu, prípadne prekážku v práci počas 14 dní,“ informuje Veronika Husárová, hovorkyňa ministerstva.
[ad][/ad]Povinnosť informovať
Zamestnanec je povinný informovať svojho zamestnávateľa, ak bol v rizikovej oblasti. Podľa Zákonníka práce totiž zamestnanec nesmie konať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa. Týka sa to teda aj situácie, keď by zamestnanec svojím zdravotným stavom ohrozoval zdravie ostatných zamestnancov.
Na druhej strane je zamestnávateľ povinný svojim zamestnancom zabezpečovať také pracovné podmienky, aby mohli riadne plniť svoje pracovné úlohy bez ohrozenia života, zdravia a majetku. Ak zistí nedostatky, je povinný urobiť opatrenia na ich odstránenie.
S dovolenkou musíte súhlasiť
Zamestnávateľ môže určiť čerpanie dovolenky zamestnancovi len za podmienok ustanovených Zákonníkom práce. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca. V prípade prevencie šírenia COVID-19 ide nepochybne o výnimočnú situáciu.
Môže však použiť aj ospravedlnenú neprítomnosť v práci, za ten čas však zamestnancovi nepatrí náhrada mzdy. Zamestnávateľ a zamestnanec majú možnosť dohodnúť sa na dočasnom výkone práce z bydliska zamestnanca. V prípade, ak pracovná zmluva takéto miesto výkonu práce neobsahuje, mala by sa dohodnúť jej zmena. Ak je zamestnanec už v izolácii, prípadne ak nie je zmenu zmluvných podmienok možné vykonať písomne, je dôležité túto skutočnosť zachytiť iným preukázateľným spôsobom, napr. e-mailom.
Existujú aj ďalšie možnosti, napr. čerpanie náhradného voľna, zmena rozvrhu pracovných zmien, pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje neskôr, či nepridelenie práce zamestnancovi.
Práca z domu (home office) sa nemusí využiť len u zamestnancov, u ktorých je určité riziko, že už mohli byť nakazení, alebo ktorí sú už v izolácii, ale aj s cieľom zníženia počtu zamestnancov v práci – napr. zvýšenie ochrany zamestnancov, ktorí dochádzajú z väčších vzdialeností a používajú hromadné dopravné prostriedky, ochrana zamestnancov, ktorí sa starajú o staršie osoby, pre zamestnancov s deťmi, ak sú zatvorené školy, pre zamestnancov na pracoviskách „open space“, kde je vyššia koncentrácia osôb na jednom pracovisku.
Čítajte aj:
- Košičan nakazený koronavírusom je v stabilizovanom stave
- Pacient v Šaci nemá koronavírus
- Ak chcete pracovať z domu, potrebujete sebadisciplínu
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.