Dubajské EXPO sa skončilo. Slovenský pavilón navštívilo pol milióna ľudí
Expo 2020 Dubaj je svetová výstava prezentujúca schopnosti z rôznych kútov sveta. Svoje zastúpenie mala aj slovenská kultúra. Okrem Slovenska sa objavilo aj mnoho rôznych krajín zo sveta.
Svetové publikum dostalo možnosť spoznať Slovensko v rámci kultúry. „Nosnou témou, ktorú sme odprezentovali na výstave, bola digitalizácia a kultúrne dedičstvo v kontexte s prírodným dedičstvom. Ústrednou témou panelovej diskusie, ktorú hostil Slovenský pavilón na Expo Dubaj, bol odbor ochrany pamiatkového fondu na MK SR a nehnuteľné pamiatky na Slovensku,“ uvádza Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky na svojom Facebooku.
Úspešnosť pavilónu Slovenska sa odzrkadlila aj na počte návštevníkov, ktorých bolo vyše pol milióna. Veľký záujem sa preukázal aj vďaka predmetom, ktoré prezentovali slovenské kultúrne dedičstvo. Poslednou preberanou tézou bola dôležitá téma o ochrane pamiatok.
Na významnú výstavu zavítala tento rok aj prezidentka Čaputová. “Som rada, že naši podnikatelia a inovátori, s ktorými som sa tu stretla prezentujú Slovensko ako krajinu, ktorá trendy nielen sleduje, ale svojimi vlastnými nápadmi ich aj udáva,” vysvetľuje prezidentka na stránke prezident.sk. Inovácie, ktoré sa prezentovali v Dubaji poukázali aj na klimatickú krízu. Tú považuje prezidentka za tému týkajúcu sa všetkých, vrátane podnikateľského prostredia.
Medzi najzaujímavejšie pavilóny patril napríklad pavilón Singapúru, ktorého steny lemovalo vyše 80-tisíc rastlín. Návštevníci mohli vidieť aj skvelé Japonsko, kde sa okrem iného sústredili aj na minimalizmus. Nezaostávalo ani Slovensko, ktoré sa pochválilo svojou gastronómiou či vodíkovým autom s nezabudnuteľným vzhľadom.
(VT)
Odporúčané články
Od stredy rána začali v okolí autobusovej zastávky Belehradská smerujúcej do centra prebiehať práce na revitalizácii zelene. Obyvatelia a návštevníci tejto oblasti by sa mali pripraviť na určité obmedzenia v súvislosti s parkovaním a dočasnými dopravnými opatreniami, ktoré potrvajú približne do 18. novembra.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.