Dvanásťročná školáčka z Vyšnej Myšle si siahla na život vraj pre nešťastnú lásku. Čo radí odborníčka?
Tragický prípad 12-ročného dievčaťa z Vyšnej Myšle, ktoré si minulý týždeň siahlo na život, je veľmi znepokojivý. Podľa našich informácií totiž dôvodom obesenia školáčky, napriek jej nízkemu veku, bola nešťastná láska.
Ako rozpoznať príznaky, ktoré môžu rodičom naznačiť, že sa ich dieťa dostáva do zlého psychického stavu? Čo by mali v takomto prípade robiť? Tieto otázky sme položili známej košickej psychiatričke Danici Caisovej.
“Veľa ľudí si myslí, že 12 rokov je na prežívanie lásky príliš málo. Treba si však uvedomiť, že mladí ľudia sa práve v tomto veku často prvýkrát zamilujú. Ich prežívanie lásky je veľmi intenzívne, pretože ešte nemajú životné skúsenosti, ktoré by ich nabádali k opatrnosti. Mnoho z tínedžerov je uzavretých, ale ak predsa len o tom začnú hovoriť, je chybou ich odbyť s tým, že na takéto veci majú ešte dosť času,” upozorňuje odborníčka.
Ťahajte z detí, čo ich trápi
Signály, ktoré by rodičov upozornili, že ich dieťa prežíva citovú krízu, je podľa psychiatričky ťažké rozoznať. Sú nešpecifické a u každého iné. Rodičia ich veľmi ľahko prehliadnu a ich neskorší pocit viny nemusí mať objektívny dôvod.
“Máloktoré z detí v tomto veku sa rodičom zdôveruje. Navyše rodičia majú deti pred očami každý deň, takže je obtiažne uvedomiť si, že sa ich správanie mení. Skôr si to všimnú cudzí. Okrem toho každé dieťa je svojské. Napríklad u chlapcov môže niečo naznačiť, ak sa im zlepší prospech. Môžu chcieť zapôsobiť na premiantku, ktorá sa im páči. Preto sa treba s deťmi rozprávať, doslova z nich ťahať, čo a ako prežívajú. Ak sa rodičom niečo nezdá, nemali by si myslieť, že to prejde samo. Aj nepatrný signál môže naznačiť veľký problém,” tvrdí D. Caisová.
Pomoc odborníka
Práve v komunikácii s dieťaťom a nepodcenení možnosti, že aj v dvanástich rokoch sa môže zaľúbiť, vidí odborníčka možné riešenie blížiaceho sa problému.
“Veľmi dobre a uvoľnene sa dá s deťmi rozprávať napríklad pri domácich prácach – matka zoberie dcéru do kuchyne pomáhať s nedeľným obedom a pritom nenásilne preberajú rôzne témy. Aj rodič však musí o svojich postojoch rozmýšľať. Ak si sám nie je istý, ako postupovať, je dobré sa poradiť s odborníkom – psychológom. Nie je to niečo, čo by naznačovalo zlyhanie rodiča, práve naopak,” radí skúsená psychiatrička.
Ilustračné foto: Shutterstock
Odporúčané články
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.