Dve tretiny cigaretových ohorkov skončia mimo odpadkového koša, rozkladajú sa 15 rokov

Dve tretiny cigaretových ohorkov skončia mimo odpadkového koša. V praxi to znamená 340 až 680 miliónov kilogramov odpadu ročne. Informuje o tom Zelená linka vo svojom profile na sociálnej sieti.
Ohorky z cigariet uvoľňujú toxické chemikálie
„Cigaretové výrobky v sebe obsahujú až 7000 toxických chemikálií, medzi nimi aj známe karcinogény, ktoré sa takýmto spôsobom dostávajú do životného prostredia. Cigaretové ohorky končia na uliciach či dokonca v lesoch. Tam sa po kontakte s vodou vylúhujú látky, ako napríklad nikotín, arzén alebo ťažké kovy,” uvádza Zelená linka s tým, že tieto môžu nepriaznivo ovplyvniť živočíchy, vodné organizmy a rastliny.
Ohorky z cigariet sa v prírode rozkladajú zhruba 15 rokov, počas ktorých sa z nich navyše uvoľňujú aj nano a mikroplasty. Niektoré zvieratá si ich mýlia s potravou a po ich konzumácii u nich môže dochádzať k nevoľnostiam, zvracaniu či k záchvatom.
Kampaň pre vzdelávanie fajčiarov
Pre vysporiadanie sa s týmto problémom na Slovensku prebehla minulý rok kampaň zameraná na vzdelávanie fajčiarov. Súčasťou kampane bolo osadenie nových stojanových popolníkov, z ktorých vyzbierané ohorky sa použijú na ďalšie spracovanie. Využijú sa tak na výrobu asfaltov do ciest a chodníkov. V zahraničí sa tento problém rieši aj inými metódami. Vo Švédsku na zber ohorkov využívajú voľne žijúce vrany, ktoré zbierajú ohorky a tie následne vhadzujú do špeciálnych automatov. Následne sú odmeňované vhodným krmivom z automatov.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články

Jedna z najvýznamnejších investícií do cestnej infraštruktúry na východnom Slovensku sa blíži k dokončeniu. Obchvat Košíc, konkrétne druhú etapu úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, plánuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) motoristom odovzdať do užívania ešte v tomto roku. S aktuálnou fázou výstavby však súvisia aj dočasné dopravné obmedzenia, ktoré sa dotknú najmä cesty R4 pri križovatke Kechnec.

Prestížne ocenenie „Vedec roka SR“, udeľované od roku 1997, si tento rok prvýkrát odniesol aj lekár. V kategórii Inovátor roka bol za svoje výsledky a prínos ocenený doc. MUDr. Adrian Kolesár, PhD., MPH., špičkový odborník v oblasti kardiochirurgie.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) informoval verejnosť o plánovanom čistení električkových žliabkov, ktoré sa uskutoční vo štvrtok večer 3. júla 2025.