Envirokriminalita na Slovensku rastie. Štatistiky ukazujú nárast zistených trestných činov
Pred dvoma dňami mala naša planéta sviatok. Práve 22. apríla sme venovali uvedomeniu si svojej závislosti na prírodných zdrojoch, ale aj vplyv ľudskej činnosti na jej stav. Polícia Slovenskej republiky sa venuje odhaľovaniu trestných činov proti životnému prostrediu.
Odbornosť a kvalita policajtov v tejto oblasti v posledných rokoch stúpa. Navyše bol proces špecializácie zavŕšený vytvorením samostatného policajného útvaru na boj so spomínanou trestnou činnosťou. “Odbor odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru (Enviropolícia) začal fungovať od februára tohto roka,” uviedlo Ministerstvo vnútra SR na oficiálnej facebookovej stránke.
Štatistiky ukazujú nárast zistených trestných činov
V minulom roku začala polícia trestné stíhanie v 1 852 prípadoch environmentálnej kriminality, čo predstavuje medziročne viac o 52 trestných činov. Pozorovateľné je aj zvýšenie aktivity polície pri odhaľovaní závažnejších environmentálnych prípadov. Ide o prípady, kde si usvedčenie páchateľa vyžaduje dlhší čas či zložitejšie znalecké dokazovanie. Objasnenosť v roku 2021 predstavovala viac ako 58 percent. Išlo o prípady krádeže dreva (707), neoprávneného nakladania s odpadom (421), pytliactva (222), porušovania ochrany stromov a krov (178), porušovania ochrany rastlín a živočíchov (123) a týrania zvierat (99).
Rekordy trestnej činnosti boli v roku 2021 zaznamenané v oblasti týkajúcej sa odpadov, tento trend stále pokračuje. Nárast počtu trestných činov je viditeľný aj v oblasti protiprávnych výrubov stromov a týrania zvierat. “Najvýznamnejší pokles bol v prípade pytliactva a porušovania ochrany rastlín a živočíchov. V obidvoch prípadoch však ide o problém tzv. latencie. To znamená, že významné množstvo prípadov zostáva neoznámených alebo sú zatajené, čo samozrejme deformuje celkovú bezpečnostnú situáciu,” uzavrelo Ministerstvo vnútra SR v príspevku na sociálnej sieti.
Envirokriminalitu je možné nahlasovať na telefónnom čísle 158 alebo na špeciálnej mailovej adrese [email protected]
Zdroj: (FB/Ministerstvo vnútra SR, vu)
Odporúčané články
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.