Envirokriminalita na Slovensku rastie. Štatistiky ukazujú nárast zistených trestných činov
Pred dvoma dňami mala naša planéta sviatok. Práve 22. apríla sme venovali uvedomeniu si svojej závislosti na prírodných zdrojoch, ale aj vplyv ľudskej činnosti na jej stav. Polícia Slovenskej republiky sa venuje odhaľovaniu trestných činov proti životnému prostrediu.
Odbornosť a kvalita policajtov v tejto oblasti v posledných rokoch stúpa. Navyše bol proces špecializácie zavŕšený vytvorením samostatného policajného útvaru na boj so spomínanou trestnou činnosťou. “Odbor odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru (Enviropolícia) začal fungovať od februára tohto roka,” uviedlo Ministerstvo vnútra SR na oficiálnej facebookovej stránke.
Štatistiky ukazujú nárast zistených trestných činov
V minulom roku začala polícia trestné stíhanie v 1 852 prípadoch environmentálnej kriminality, čo predstavuje medziročne viac o 52 trestných činov. Pozorovateľné je aj zvýšenie aktivity polície pri odhaľovaní závažnejších environmentálnych prípadov. Ide o prípady, kde si usvedčenie páchateľa vyžaduje dlhší čas či zložitejšie znalecké dokazovanie. Objasnenosť v roku 2021 predstavovala viac ako 58 percent. Išlo o prípady krádeže dreva (707), neoprávneného nakladania s odpadom (421), pytliactva (222), porušovania ochrany stromov a krov (178), porušovania ochrany rastlín a živočíchov (123) a týrania zvierat (99).
Rekordy trestnej činnosti boli v roku 2021 zaznamenané v oblasti týkajúcej sa odpadov, tento trend stále pokračuje. Nárast počtu trestných činov je viditeľný aj v oblasti protiprávnych výrubov stromov a týrania zvierat. “Najvýznamnejší pokles bol v prípade pytliactva a porušovania ochrany rastlín a živočíchov. V obidvoch prípadoch však ide o problém tzv. latencie. To znamená, že významné množstvo prípadov zostáva neoznámených alebo sú zatajené, čo samozrejme deformuje celkovú bezpečnostnú situáciu,” uzavrelo Ministerstvo vnútra SR v príspevku na sociálnej sieti.
Envirokriminalitu je možné nahlasovať na telefónnom čísle 158 alebo na špeciálnej mailovej adrese [email protected]
Zdroj: (FB/Ministerstvo vnútra SR, vu)
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.