Envirorezort chce predĺžiť povinnosť úpravy zmesového komunálneho odpadu
Od januára 2024 sa sprísnia podmienky pre skladovanie komunálnych odpadov. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) predložilo do legislatívneho procesu návrh vyhlášky, ktorá posunie povinnosť úpravy zmesového komunálneho odpadu pred jeho uložením na skládkach odpadov z 1. januára 2023 na 1. januára 2024. Envirorezort pripravuje legislatívne zmeny podporujúce triedenie a recykláciu. Informovalo o tom v tlačovej správe MŽP SR.

Cieľom pripravovaných zmien je odstránenie nedostatkov za nesprávnu aplikáciu smernice Rady o skládkach odpadov, na ktoré upozornila Európska komisia. „Predstavili sme riešenie, ktoré je akceptovateľné a realizovateľné pre samosprávy, prevádzkovateľov skládok a ďalšie subjekty v odpadovom hospodárstve. Chceme dostať Slovensko do 21. storočia, medzi vyspelé krajiny, kde skládkovanie je poslednou a najmenej využívanou možnosťou nakladania s odpadom,“ uviedol minister MŽP SR Budaj. Návrh vyhlášky umožní skládkovať zmesový odpad, ktorý neprešiel úpravou do 1. januára 2024.
Vďaka ministrovi vznikla pracovná skupina, ktorá dohliadne na zberové spoločnosti, ako sa pripravujú na povinnosti upravovať zmesový komunálny odpad pred jeho uložením na skládkach odpadov. MŽP SR pripravuje reformu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Envirorezort pripraví legislatívnu zmenu, ktorá odčlení odbory starostlivosti o životné prostredie na okresných úradoch spod rezortu vnútra.
„Chcem sa poďakovať ministrovi Jánovi Budajovi a tiež ministerstvu životného prostredia. Túto informáciu sme prijali s úľavou, pretože má veľký význam pre mestá a obce hlavne v súvislosti so skládkovaním odpadov. Zároveň prosím Ministerstvo vnútra SR, aby pomohlo ministerstvu životného prostredia upratať kompetencie a dostať pod kontrolu odbory starostlivosti o životné prostredie na okresných úradoch,“ uzavrel prezident Únie miest Slovenska a primátor mesta Trenčín Richard Rybníček.
Zdroj: SITA, mt, kg
Odporúčané články

Matka troch detí s onkologickým ochorením čelí zložitej situácii. Napriek tomu, že jej zdravotný stav sa po nasadení cielenej liečby zlepšil, štátna zdravotná poisťovňa odmietla náklady na liek preplatiť. Prípad aktuálne preveruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Tento utorok zasadala Mestská rada – poradný orgán mestského zastupiteľstva, ktorá sa okrem iného zaoberala aj viacerými návrhmi na zmenu územného členenia košickej samosprávy, o ktorých majú hlasovať mestskí poslanci. Niektoré z návrhov však nesplnili legislatívne požiadavky, aby mohli byť predložené na najbližšie, aprílové rokovania mestského zastupiteľstva a zároveň im chýbala hlbšia analýza ekonomických dopadov na mesto.

Viaceré domácnosti v Košiciach, Poproči a Čiernej nad Tisou sa dnes ocitli bez dodávky pitnej alebo teplej úžitkovej vody. Dôvodom sú havarijné opravy a technické zásahy na vodovodnom potrubí, ktoré prebiehajú v správe Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a teplárenských prevádzkovateľov.