Éra robotov prichádza už aj do nemocničného prostredia
Nemocnica Košice – Šaca v spolupráci s Katedrou elektrotechniky a mechatroniky FEI TUKE v Košiciach začala vo svojich priestoroch využívať službu unikátneho robota ako prvá nemocnica na Slovensku. Šikovný pomocník bude pomáhať personálu s prevozom liekov či zdravotníckeho materiálu medzi jednotlivými pracoviskami. Tým im ušetrí čas, ktorý budú môcť venovať svojim pacientom.
Ako uviedol riaditeľ nemocnice Ján Slávik, robotickú výpomoc v nemocnici sa rozhodli zaviesť z dôvodu skvalitnenia poskytovania zdravotníckej starostlivosti. Robot je zatiaľ využívaný na Klinike muskuloskeletálnej a športovej medicíny, ale postupne chcú jeho služby zužitkovať aj na iných oddeleniach. „Hlavným cieľom je uľahčiť prácu personálu, ktorý bude odbremenený od fyzickej práce, ktorú vynaložili pri rozvoze liekov alebo špeciálneho zdravotníckeho materiálu. Zdravotníci sa tak budú môcť viac venovať starostlivosti o pacientov,“ povedal riaditeľ.
Zvládne aj nastúpiť do výťahu
Tvorca Ján Bačík, ktorý je odborným asistentom na Technickej univerzite, vysvetlil, že jeho cieľom bolo vytvoriť robota, ktorý nezapadne prachom, ale bude slúžiť ľuďom. Ďalej uviedol, že proces zhotovenia trval rok a jeho jedinečnosť spočíva v unikátnom navigačnom systéme. Pomocou neho sa dokáže bez problémov pohybovať po chodbách nemocnice rýchlosťou 25 centimetrov za sekundu, či presúvať sa výťahom cez jednotlivé poschodia. „Jeho gro tvoria senzory, vďaka ktorým sa dokáže orientovať v miestnosti a samozrejme riadiaca technológia, ako priemyselný počítač, motory a batérie, ktoré ich napájajú,“ opísal autor.
Ušetrí čas
Novú pomôcku pri práci si pochvaľuje, aj vedúca sestra Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny Silvia Lážová. „Ušetrí nám to kopec času. Doteraz vždy musel niekto odísť po lieky do lekárke. Teraz je to tak, že robot je naprogramovaný na trasu, ktorú musí absolvovať. Príde k lekárni, pošle esemesku, že je na mieste, personál mu naloží lieky do jeho skrinky a pošle ho stlačením tlačidla na oddelenie. My si ich už len preberieme a vec je vybavená,“ pochvaľuje si vedúca sestra.
Jediná na Slovensku
Vedúca katedry FEI TUKE Daniela Perduková uviedla, že robot sa ovláda na základe novej technológie a nepotrebuje žiadne značky či navigačné čiary. „Vie sa pohybovať sám. Najprv si vytvorí mapu prostredia, ktorú si načíta, a vypočíta si trasu, po ktorej má ísť. Dokonca ak je pred ním prekážka, zastaví sám a počká pár sekúnd a až potom pokračuje v ceste. Je to prvý robot v nemocničnom prostredí na Slovensku. Okrem liekov a materiálu dokáže rozvážať aj stravu, čo by sme v budúcnosti chceli zrealizovať,“ dodala.
(JH)
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
V poslednom období rezonuje v Košiciach otázka odstraňovania komunistických symbolov, ktoré pre mnohých predstavujú znak niekdajšieho sovietskeho vplyvu. Na stole je takisto otázka premiestnenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády z Námestia osloboditeľov, kde spomínané symboly komunizmu rozvírili verejnú debatu. Aby však bola diskusia relevantná, mali by sme pochopiť aj význam tohto pamätníka a poznať jeho miesto v dejinách mesta, pozrime sa teda na jeho bohatú, no rozporuplnú históriu.
Moderný trend diaľkového odpočtu vodomerov už existuje v mnohých metropolách západnej Európy. Vďaka spolupráci Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti a firmy ARAD Slovakia majú toto inovatívne riešenie i Košice. Absolútnou logistickou novinkou je zapojenie do odpočtu spotreby vody zberovú spoločnosť KOSIT. Takto nastavená logistika posúva Košice medzi európsku špičku.
Blížiaci sa advent prináša do Košíc čarovnú atmosféru, ktorú dopĺňajú tradičné symboly Vianoc. Centrum mesta už zdobia 15-metrový vianočný stromček a adventný veniec.