Poznáte históriu Pamätníka vojakov Sovietskej armády v Košiciach?
V poslednom období rezonuje v Košiciach otázka odstraňovania komunistických symbolov, ktoré pre mnohých predstavujú znak niekdajšieho sovietskeho vplyvu. Na stole je takisto otázka premiestnenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády z Námestia osloboditeľov, kde spomínané symboly komunizmu rozvírili verejnú debatu. Aby však bola diskusia relevantná, mali by sme pochopiť aj význam tohto pamätníka a poznať jeho miesto v dejinách mesta, pozrime sa teda na jeho bohatú, no rozporuplnú históriu.
VÝZNAM PAMÄTNÍKA
Košice boli oslobodené počas Druhej svetovej vojny 19. januára 1945. Ako prvé väčšie slovenské mesto, ktoré sa vymanilo spod nemeckej okupácie, získali Košice symbolický význam. Oslobodenie nášmu mestu priniesla Červená armáda, no v bojoch utrpela obrovské straty na životoch. Tieto udalosti viedli k rozhodnutiu postaviť pamätník na počesť sovietskych vojakov, ktorí sa podieľali na oslobodení Košíc.
Pamätník vojakov Sovietskej armády bol postavený ešte v roku 1945, krátko po skončení vojny. Nachádza sa na Námestí osloboditeľov, kde svojou majestátnosťou okamžite púta pozornosť. Jeho cieľom bolo vyjadriť vďaku sovietskym vojakom, ktorí položili svoje životy za slobodu Košíc.
V Sovietskej armáde, ktorá oslobodzovala Košice, nebojovali iba Rusi, ale aj príslušníci mnohých ďalších národov Sovietskeho zväzu. Súčasťou týchto síl boli Ukrajinci, Bielorusi, Kazaši, Gruzínci, Arméni, Azerbajdžanci a mnohí ďalší. Armáda bola zložená z príslušníkov rôznych národností, ktoré spoločne bojovali za oslobodenie spod nacistickej okupácie. Tento pamätník tak neoslavuje len jednu konkrétnu národnosť, ale pripomína odvahu a obetu vojakov z celej vtedajšej sovietskej rozmanitej mozaiky.
SPOJITOSŤ S BÝVALÝM REŽIMOM
V období socialistického Československa sa pamätník stal miestom oficiálnych osláv. Každoročné spomienky na oslobodenie boli spojené s kladením vencov a príhovormi zdôrazňujúcimi priateľstvo so Sovietskym zväzom. Pamätník nebol teda vnímaný iba ako symbol bratskej pomoci, ale aj ako pripomienka sovietskeho vplyvu a nadvlády.
Po páde socializmu sa však postoj k pamätníku výrazne zmenil. Miesto sa stalo predmetom debát a rozporov. Mnohí obyvatelia Košíc ho stále vnímajú ako symbol vďaky a piety voči obetiam vojny, ktorá mnohým z nich vzala blízkych, zatiaľ čo iní ho považujú za relikt totalitného režimu, ktorý by mal byť odstránený alebo presunutý.
Diskusia o budúcnosti pamätníka neutícha ani po rokoch. Na nedávnom zastupiteľstve bol schválený návrh uznesenia poslankyne Blaškovičovej, ktorý hovorí o odstránení komunistických symbolov z pamätníka a možnostiach premiestnenia pamätníka z Námestia osloboditeľov.
Odporúčané články
Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred snežením, ktorá pre metropolu východu platí od štvrtka 23:00 až do piatkového poludnia. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá, že v Košiciach môže napadnúť 5 až 15 centimetrov snehu. Na základe tejto predpovede je zimná údržba mesta pripravená na prvý zásah v tejto sezóne.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
Obľúbený Coca-Cola kamión, symbol Vianoc, opäť navštívi Košice! Po minuloročnom úspechu na Terase si aj tento rok Košičania môžu užiť magickú atmosféru, ktorú tento ikonický kamión prináša. Tentoraz ho však budete môcť vidieť pred Košickou futbalovou arénou na ulici Pri prachárni.