Európska komisia chce do roku 2030 dosiahnuť pokles používania pesticídov o 50 %
Európska komisia (EK) v stredu navrhla prijatie právne záväzných cieľov na redukciu používania chemických pesticídov o 50 percent do roku 2030. Zároveň navrhla zakázať používania pesticídov na takých miestach, ako sú verejné parky, ihriská a školy.
EK uviedla, že terajšie pravidlá pre obmedzenie používania pesticídov sú príliš slabé a v rámci celej Európskej únie (EÚ) sa konzistentne neuplatňujú. V záujme uľahčenia prechodu od chemických pesticídov k alternatívnym metódam budú môcť farmári päť rokov využívať fondy EÚ, aby im pokryli náklady na nové požiadavky.
EK chce okrem toho zaviesť legislatívu zameranú na nápravu ekologických škôd do roku 2050. „Cieľom je uplatniť do roku 2030 opatrenia na obnovenie prírody na najmenej 20 percentách pevniny a morských oblastí EÚ a nakoniec ich do roku 2050 rozšíriť na všetky ekosystémy, ktoré potrebujú obnovu,” uviedla komisia.
Súčasťou navrhovaných opatrení je zastavenie poklesu populácií opeľujúceho hmyzu do roku 2030 a do roku 2050 dosiahnutie ich rastu. V posledných rokoch sa v EÚ alarmujúco zmenšili populácie včiel, čo vyvolalo obavy z následného vplyvu na produkciu plodín. Podľa nedávnych údajov, ktoré zverejnil Európsky parlament, zhruba 84 percent druhov plodín a 78 percent poľných kvetín v EÚ je v istom rozsahu závislých od opeľovania.
Zdroj: (SITA, ab;it)
Odporúčané články
Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred snežením, ktorá pre metropolu východu platí od štvrtka 23:00 až do piatkového poludnia. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá, že v Košiciach môže napadnúť 5 až 15 centimetrov snehu. Na základe tejto predpovede je zimná údržba mesta pripravená na prvý zásah v tejto sezóne.
Štát má v príprave nového industriálneho parku pre automobilku Volvo sklz. Potvrdila to správa o pokroku v budovaní strategického parku Valaliky, ktorú na stredajšie rokovanie vlády predložila ministerka hospodárstva SR Denisa Saková. Budovanie industriálneho parku Valaliky pri Košiciach mešká najmä pre nedôsledný inžiniersko-geologický prieskum a podcenenie problému s vysokou hladinou podzemnej vody. Časový sklz spôsobilo aj nereálne stanovenie míľnikov hneď na začiatku.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.