Európsky parlament mimoriadne zasadne 1. marca
Z dôvodu Ruskej invázie na Ukrajine zasadli predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola a lídri poslaneckých klubov prvýkrát vo štvrtok 24. februára. V tento deň bola zároveň prijatá dohoda na zorganizovanie mimoriadnej plenárnej rozpravy v utorok 1. marca.
Roberta Metsola vyjadrila podporu Ukrajiny prostredníctvom sociálnych sietí už v januári tohto roka. “Ukrajina je nezávislá a môže slobodne formovať svoju budúcnosť,” napísala na Twitteri Metsola. V deň ruského útoku (24. 2.) zvolala Metsola Konferenciu predsedov Európskeho parlamentu, aby prediskutovali reakciu Európskeho parlamentu na inváziu Ruska na Ukrajine. Na výmene názorov sa zúčastnili aj predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyen.
“Konferencia predsedov čo najdôraznejšie odsúdila útok Ruska na Ukrajinu. Ukrajina je nezávislá a zvrchovaná krajina a jej územná celistvosť je nespochybniteľná. Táto invázia je neodôvodnená a nezákonná. Je hrozbou pre európsku a regionálnu stabilitu, ako aj pre svetový poriadok založený na pravidlách. Tento útok je zameraný na náš model demokratickej spoločnosti. Nemôže ostať bez odozvy,” znelo oficiálne vyhlásenie Európskeho parlamentu z dňa 24. februára. Poslanci v ňom označili inváziu za nezákonnú.
V tento deň zároveň oznámili, že Európsky parlament mimoriadne zasadne 1. marca 2022. Plenárne zasadnutie sa uskutoční o 12:00 hod. v Bruseli. Poslanci by mali na tomto stretnutí prijať samostatné uznesenie ako reakciu na inváziu Ruska na Ukrajine. Výsledok uznesenia by mala verejnosť poznať v rovnaký deň.
“Vieme, že Kremeľ nie je Rusko. Vieme, že Putin nie je ruský ľud. Chceme vzdať hold tisícom statočných ruských ľudí, ktorí vyšli do ulíc pokojne protestovať proti šokujúcej vojne proti Ukrajine,” znie v poslednom príspevku Európskeho parlamentu na Twitteri.
Zdroj: (www.europarl.europa.eu, DK)
Odporúčané články
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.