Experimentálna pilulka od spoločnosti Merck znižuje počet hospitalizácií a úmrtí
Americká farmaceutická spoločnosť Merck v piatok uviedla, že jej experimentálna pilulka proti ochoreniu COVID-19 o polovicu znížila počet hospitalizácií a úmrtí u ľudí, ktorí boli nedávno infikovaní koronavírusom. Čoskoro preto plánuje požiadať regulačné orgány v USA a vo svete, aby schválili jej používanie.
V prípade, že by tento liek od spoločnosti Merck schválili, bude to prvá tabletka na liečbu ochorenia COVID-19, čo potenciálne môže predstavovať významný pokrok v boji proti pandémii koronavírusu. Spoločnosť Merck uviedla, že do konca roka dokáže vyrobiť 10 miliónov dávok a má uzavreté zmluvy s vládami po celom svete. Nekonkretizovala však ceny piluliek.
Spoločnosť Merck a jej partner Ridgeback Biotherapeutics uviedli, že podľa prvotných výsledkov mali pacienti, ktorí dostali liek nazývaný molnupiravir, do piatich dní od symptómov COVID-19 asi polovičnú mieru hospitalizácií a úmrtí ako pacienti, ktorí dostali placebo.
Do štúdie sa zapojilo 775 dospelých s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, u ktorých predpokladali zvýšené riziko ťažšieho priebehu ochorenia. Skoršie výsledky však preukázali, že liek neprospieva tým pacientom, ktorí už predtým boli hospitalizovaní s vážnym priebehom ochorenia.
Zdravotnícki experti, vrátane popredného amerického odborníka na infekčné choroby Anthonyho Fauciho, už dlho volajú po vývoji pilulky, ktorú by si pacienti mohli vziať, keď sa u nich začnú objavovať prvé príznaky COVID-19. Takéto lieky sa považujú za kľúčové pre zvládnutie budúcich vĺn ochorenia a zníženie dopadu pandémie koronavírusu po celom svete.
Zdroj: (SITA, kh;hb)
Odporúčané články
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.