FESTIVAL ART & TECH DAYS 2022: CHANGE SPOJÍ UMENIE A TECHNOLÓGIE
V Košiciach sa po šiesty raz uskutoční najväčší festival mediálneho umenia Art & Tech Days 2022 na Slovensku. Od 21. do 27. novembra ponúkne výstavy, konferenciu, diskusie, workshopy pre všetky vekové kategórie a pritiahne svetových spíkrov z oblasti umenia a technológií.
Toto profilové podujatie projektu Košice – UNESCO Kreatívne mesto mediálneho umenia spája umeleckú scénu a IT sektor, dve oblasti, ktoré v posledných rokoch v Košiciach zaznamenali výrazný rozvoj.
TÉMOU TOHTOROČNÉHO FESTIVALU BUDE CHANGE
Tohtoročná Art & Tech konferencia bude skúmať tému Change. Ponúkne perspektívy svetových odborníkov na fenomén zmeny vyvolanej technológiami, umením a dizajnom. Môžu technológie, umenie a dizajn ovplyvňovať a vyvolať zmenu v ľudskom správaní?
„Pre festival Art & Tech Days 2022 sme zvolili tému Change, pretože vnímame, ako rapídne sa naša každodenná realita mení pod vplyvom zásadných udalostí. Spoločne s medzinárodnými expertami, umelcami a dizajnérmi budeme hľadať odpovede, ako môže kultúra, dizajn a technológie prispieť k pochopeniu sveta a jeho pozitívnej zmene. Veríme, že práve kreativita, empatia a zmysluplne využívanie technológii sú súčasťou takéhoto procesu,” priblížil Michal Hladký, riaditeľ Creative Industry Košice.
KONFERENCIA BUDE HOSTIŤ 7 SVETOVÝCH SPÍKROV
Pozvanie na konferenciu prijalo sedem osobností, ktoré sa podelia o svoju perspektívu na fenomén zmeny. Ambra Trotto je riaditeľkou pre dizajn a výskum d.centra, ktoré skuma transformáciu existujúcich postupov na trvalo udržateľné – prostredníctvom dizajnu. Allan Littlefield má viac ako 20 ročnú kariéru v oblasti ľudského rozvoja a koučingu. Lisa Lang je európska podnikateľka a technologická inovátorka. Je zakladateľkou popredných agentúr v oblasti FashionTech, wearables a smart textilnej výroby. Forbes ju zaradil medzi Top 50 žien v oblasti technológií. Okrem nich na konferencii vystúpi Maurice Benayoun, francúzsky inovátor, súčasný umelec v oblasti nových médií, kurátor a teoretik pôsobiaci v Paríži a Hong Kongu. Predstaví sa aj Lucia Pašková, skúsená CEO s dlhoročnými skúsenosťami v priemysle. Martin Honzik, hlavný kurátor festivalu Ars Electronica v Linzi, bude na masterclass kurze diskutovať o tom, ako môžu dáta vytvoriť umelecké dielo, formovať umelecké myslenie a pomôcť nám objaviť neviditeľné aspekty našej reality.
Pre kultúrnych a kreatívnych profesionálov, ale aj pre podnikateľov, zástupcov tretieho sektora, verejnej správy a médií bude zorganizovaný exkluzívny workshop Vika Maraja, popredného kanadského neurolingvistu a experta na skupinové správanie. Diskutovať bude o tom, ako môže byť zmena facilitovaná umením a kultúrou.
Počas celého festivalu budú prebiehať výstavy viacerých umelcov. Inštalácia Winds z Košice. Dátová maľba je site-specific dielo, ktoré na digitálnom plátne premieňa neviditeľné vzorce vetra v Košiciach a okolí na sériu poetických dátových malieb. Použitím jednoročného súboru údajov zozbieraných z Košíc, Refik Anadol používa vlastný softvér na čítanie, analýzu a vizualizáciu rýchlosti, smeru a nárazov vetra spolu s časom a teplotou v 20-sekundových intervaloch počas celého roka.
OTVÁRACÍ CEREMONIÁL PONÚKNE NEZABUDNUTEĽNÚ MULTIMEDIÁLNU PERFORMANCIU
Oficiálne otvorenie festivalu bude 23. 11. o 20:00 v Kunsthalle. Predstaví sa na ňom umelecké zoskúpenie – Rozi Makó, Nano vjs a sedemminut. Dokonalý audiovizuálny zážitok prinesie ich multimediálna performancia, jedinečný site specific projekt, ktorý prepojí real-time generovaný vizuál, svetelný dizajn a VJing s elektronickým ambientom šitým na mieru. Jedinečný priestor s epickými vizuálmi poskytne priestor na imerzívny audiovizuálny zážitok, kde sa zvukové data a výstupy hudobníčky transformujú do nových svetov digitálnej utópie.
POČET LÍSTKOV JE LIMITOVANÝ
Obidva hlavné priestory, Budova Alfa v Kasárňach/Kulturparku, aj košické Kunsthalle budú hostiť účastníkov otváracieho ceremoniálu už v stredu, 23. 11. od 20:00 a počas konferencie vo štvrtok, 24. 11. od 9.00 hodiny. Lístky sú už v predaji, nájdete ich na www.bit.ly/atdays2022. Viac informácií nájdete aj na webe festivalu na www.atdays.sk.
–––––––-
Festival Art & Tech Days je vlajkovým podujatím organizácie Creative Industry Košice, neziskovej organizácie, ktorá podporuje medzisektorovú spoluprácu umeleckých, kultúrnych a kreatívnych podnikov s cieľom vyvinúť riešenia na zlepšenie well-beingu v meste. Creative Industry Košice je ústredným bodom Košíc v sieti Kreatívnych miest mediálneho umenia UNESCO.
Organizátormi festivalu sú Creative Industry Košice, Košice 2.0 a K13 Košické kultúrne centrá.
Art & Tech Days Conference sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a Slovenskej komisie pre UNESCO.
Projekt Košice 2.0 je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom iniciatívy Mestské inovačné opatrenia. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Hlavnými partnermi festivalu sú Nadácia Tatra banky a Tatra banka.
Partnermi festivalu sú Mesto Košice, Košický samosprávny kraj, Slovenská sekcia UNESCO, Rakúske kultúrne fórum, Promiseo, Visit Košice, Antik Telecom, Višehradský fond.
Mediálnymi partnermi festivalu sú Rádio FM, TV JOJ, telKE, KOŠICE:DNES.
Galéria
Odporúčané články
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.