Francúzsky súd zamietol prípad súvisiaci s použitím dioxínu Agent Orange počas vojny vo Vietname
Odporcovia argumentovali, že v čase vojny konali pod nátlakom americkej vlády.
Francúzsky súd v pondelok zamietol prípad, v rámci ktorého francúzsko-vietnamská žena žalovala 14 spoločností, ktoré vyrábali a predávali silný defoliačný dioxín Agent Orange používaný americkými jednotkami počas vojny vo Vietname. Informovali o tom jej právni zástupcovia.
Súd v Évry na predmestí Paríža rozhodol, že prípad nespadá do jeho jurisdikcie, keďže odporcovia argumentovali, že v čase vojny konali pod nátlakom americkej vlády. Sedemdesiatdeväťročná bývalá novinárka Tran To Nga sa plánuje proti rozhodnutiu odvolať.
Žalobkyňa žiada odškodné
Tran v knihe opísala, ako sa látky, známej ako Agent Orange nadýchala v roku 1966, keď bola členkou Viet Congu, ktorý bojoval proti južnému Vietnamu a Spojeným štátom.
V roku 2014 podala vo Francúzsku žalobu na firmy, ktoré vyrábali a predávali Agent Orange, vrátane amerických nadnárodných spoločností Dow Chemical a Monsanto, ktorú v súčasnosti vlastní nemecký gigant Bayer.
Žiada pritom odškodné za viaceré zdravotné problémy, vrátane rakoviny, a tiež ochorenia jej detí.
Právni zástupcovia Tran chcú na odvolacom súde dokázať, že firmy k výrobe látky neprinútili. Zároveň sa vyjadrili, že dúfajú, že zdravie ich klientky jej dovolí pokračovať v právnej bitke až do konca procesu.
Použili milióny galónov látky
Bayer v reakcii konštatoval, že súdy už mnoho rokov potvrdzujú, že „vojnoví kontraktori … pracujúci na príkaz americkej vlády nie sú zodpovední za údajné škody súvisiace s tým, ako vláda tieto produkty počas vojny používala”.
Tran, ktorú podporuje aj skupina mimovládnych organizácií, sa snaží vybojovať uznanie aj pre ďalšie civilné obete a tiež škody napáchané na životnom prostredí.
Americké sily, ktoré používali Agent Orange na defoliáciu vietnamskej džungle v snahe zničiť Viet Cong, v rokoch 1962 až 1971 v rozsiahlych oblastiach južného Vietnamu nastriekali zhruba 11 miliónov galónov (41 miliónov litrov) tejto látky.
Dioxín po generácie zostáva v pôde i sedimentoch na dne jazier a riek, prostredníctvom tuku rýb a ďalších zvierat sa tak môže dostať do potravinového reťazca.
Kompenzácie len pre veteránov
Podľa Vietnamu boli herbicídu vystavené asi štyri milióny jeho obyvateľov a asi tri milióny v dôsledku toho trpia zdravotnými následkami, vrátane detí ľudí, ktorí sa s ním dostali do kontaktu počas vojny. Kompenzácie pritom dosiaľ získali len vojnoví veteráni zo Spojených štátov a iných krajín. Francúzsky systém spravodlivosti umožňuje svojim občanom podávať žaloby v súvislosti s udalosťami, ktoré sa stali v zahraničí.
Zdroj: Webnoviny.sk
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
V detskom outdoorovom centre Anička v Košiciach sa prvýkrát rozžiaril nový svetelný park Story of lights, ktorý premenil známe prostredie na magickú ríšu státisícov svetiel. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na výnimočný zážitok plný svetelných atrakcií, rozprávkových bytostí, žiariacich labyrintov a veží.
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)