Greenpeace vykonala merania na rieke Slaná, podľa výsledkov je stále výrazne kontaminovaná arzénom

Organizácia Greenpeace vykonala merania na rieke Slaná, aby preskúmala znečistenie rieky arzénom. Experti z organizácie Greenpeace Maďarsko odobrali vzorky sedimentov na troch miestach na Slovensku a na maďarskom úseku rieky. Výsledky testov ukázali, že kontaminácia arzénom vo vzorkách odobratých na slovenskej strane, v blízkosti maďarských hraníc, je takmer 4-násobne vyššia, ako sú vnútroštátne limitné hodnoty. Informovala o tom hovorkyňa Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová.
Testovanie koncentrácie najkritickejšej znečisťujúcej látky – arzénu malo poukázať na prúdenie znečistenia a rozsah, v akom sa do rieky dostávajú toxické látky zo skrachovanej bane na železnú rudu – Siderit. Odobrané vzorky boli analyzované akreditovaným nezávislým laboratóriom spoločnosti Wessling Hungary Kft.
,,Testovanie sedimentov po toku rieky Slaná ukázalo, že jej znečistenie pretrváva. Vzhľadom na to požadujeme pravidelný monitoring stavu rieky, zverejnenie výsledkov znečistenia rieky Slaná a nevyhnutnú sanáciu, aby sa toxické látky z rieky odstránili čo najskôr. Vláda by mala vynaložiť maximálne úsilie na zabezpečenie toho, aby vodné toky a zdroje pitnej vody neboli v žiadnom rozsahu ovplyvnené kontamináciou arzénom a aby táto toxická látka nezostávala v sedimentoch vody,” uviedla riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková,.
Výsledky ukázali, že koncentrácia arzénu v rieke Slaná, niekoľko sto metrov od zdroja znečistenia, bola 76 mg/kg, čo predstavuje takmer štvornásobok limitnej hodnoty pre slovenské pôdy. Vzorky odobraté v Plešivci vykazovali nižšiu, ale stále nadlimitnú hodnotu 31 mg/kg, zatiaľ čo v Lenartovciach Greenpeace namerala najvyššiu hodnotu 88 mg/kg, čo je takmer štyri a pol násobok slovenského limitu. Laboratórne testy ukázali, že hodnoty arzénu vo vzorkách odobratých v Sajópüspöki v Maďarsku sú tesne pod limitom pre maďarské geologické prostredie (15 mg/kg). Arzén je vo vyšších koncentráciách akútny jed a v nižších koncentráciách je karcinogénny. Je tiež vysoko toxický pre vodné organizmy a spôsobuje dlhodobé poškodenie vodného prostredia.
,,Nečinnosť slovenských a maďarských orgánov zrejme spôsobila rozšírenie znečistenia rieky a toxické kovy sa mohli dostať do dolného toku rieky Slaná. Je možné očakávať, že ďalšie malé vlny znečistenia sa dostanú do maďarského úseku rieky. Vzhľadom na všetky tieto skutočnosti naďalej žiadame, aby maďarské orgány rozšírili svoje vyšetrovanie okrem vôd rieky Slaná aj na sedimenty rieky, pretože je jasné, že v sedimentoch možno zistiť vysoké koncentrácie toxických kovov,” dodal regionálny expert pre toxické látky z Greenpeace Maďarsko Simon Gergely.
Zdroj: SITA, kh, mlu
Odporúčané články

Na ceste medzi Trebišovom a mestskou časťou Milhostov prišiel v pondelok (20. 11.) ráno pri tragickej dopravnej nehode o život 54-ročný vodič Škody Octavia. Z doposiaľ nezistených príčin prešiel na Cukrovarskej ulici pri odbočovaní vľavo do protismeru, v tom čase išlo oproti vozidlo Mitsubishi Outlander. Po bočnej zrážke skončili vplyvom rotácie obe autá mimo cesty.

Za 24 hodín hlásia hasiči v Prešovskom kraji dokopy 43 výjazdov, veľká časť z nich súvisela s nepriaznivou situáciou na cestách spojenou s poľadovicou. Z toho len za uplynulú noc zasahovali dvadsaťkrát. Informoval o tom agentúru SITA operačný dôstojník z operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove.

Výsledkom mimoriadneho rokovania košického Mestského zastupiteľstva, ktoré sa zišlo v piatok 24. novembra je, že poslanci odmietli viacero návrhov primátora Jaroslava Polačeka a jeho odborných útvarov na úpravu poplatkov za služby, ktoré mesto poskytuje svojim občanom. Najmä za odvoz a likvidáciu odpadu, za daň z nehnuteľnosti, miestnu daň, sociálne služby či poplatky v školských zariadeniach.