Hasiči súťažili v Turni nad Bodvou
Futbalové ihrisko v Turni nad Bodvou sa v sobotu (29. 7.) stalo miestom stretnutia dobrovoľných hasičov na Medzinárodnej hasičskej súťaži. Redakcia KOŠICE: DNES sprostredkovala z tohto podujatia fotografie, ktoré nájdete v galérii.
Dobrovoľných hasičov, okrem tradičných miestnych fanúšikov, prišli povzbudiť aj Matúš Šutaj – Eštok a Denisa Saková, ktorí do Turne nad Bodvou zavítali v rámci svojho východoslovenského turné.
Nie je náhoda, že sa tradičná hasičská súťaž odohráva práve v tejto obci. Podľa ústnych podaní najstarších hasičov a podľa archívneho zápisu v Budapeštianskom archíve, Dobrovoľný hasičský zbor v Turni nad Bodvou bol založený v roku 1875. Prvá písomná zmienka o činnosti hasičov bola pozvánka na hasičský ples z roku 1886. Zakladajúcimi členmi dobrovoľného hasičského zboru boli János Fingerlotz, Zsigmond Lert, László Görcös, Károly Olsaczky, Béla Szabó a János Vidasics.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V Spišskej Novej Vsi ožívajú sochy
Hasičský zbor bol v tom čase vybavený ručnou hasičskou striekačkou. Odstupom času mala jednotka k dispozícii modernejšiu techniku, ktorá sa žiaľ nezachovala. V roku 1950 dostala prvú motorovú striekačku. Stala sa centrom regionálneho hasičského hnutia (okrskom) a priebežne bola vybavená ďalšími motorovými striekačkami, vozidlom Škoda RN, Tatrou 805, vozidlom ZIL a naposledy cisternovou automobilovou striekačkou Škoda 706 RTHP, ktorá slúži dodnes. Dobrovoľný hasičský zbor fungoval nepretržite aj počas I. a II. svetovej vojny.
Aktívne sa zapájal a aj v súčasnosti zapája do rozvoja obce. Pomáha občanom pri požiaroch, živelných pohromách a iných udalostiach. Zbor má 60 členov z toho 20 aktívnych. Veľké úsilie sa vynakladá na výcvik členov a plodnou je aj práca s mládežou. Do súťaží sa pravidelne zapája jedno dievčenské, jedno chlapčenské, jedno dorastenecké družstvo, ako aj jedno družstvo mužov a jedno družstvo veteránov. Členovia dobrovoľného hasičského zboru ostali verní odkazu predkov a pokračujú v zásadách hesla „Chránime a pomáhame“.
“Vždy sa rada zúčastňujem takýchto súťaží, pretože ako ministerka som vybavovala dobrovoľné hasičské zbory technikou. Vždy som pri tom zdôrazňovala, že je lepšie túto techniku využívať pri súťažiach, ako pri reálnych zásahoch,” povedala Denisa Saková.
Doplnila, že ministri vnútra z okolitých krajín závideli Slovensku to, čo sa tu s dobrovoľným hasičstvom podarilo urobiť. “Výsledkom je, že dnes máme na Slovensku 80.000 dobrovoľných hasičov,” spresnila bývalá ministerka vnútra. Dodala, že politici môžu týmto hasičom pomôcť tým, že sa postarajú o doplnenie techniky, zdvihnú dotácie štátau, ale napríklad aj že štát preberie náklady za STK vozidiel na svoje plecia.
Výsledky súťaže:
- 1. miesto: DHZ Dvorníky Včeláre
- 2. miesto: DHZ Čečejovce
- 3. miesto: DHZ Zádiel
Galéria
Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
V utorok, 29. októbra, zažili Košice sprísnené bezpečnostné opatrenia súvisiace s krátkym tranzitom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cez slovenské územie.