História vzniku košických synagóg. Cesta do minulosti
Ortodoxná synagóga na Zvonárskej ulici
Na mieste, kde sa nachádzala židovská modlitebňa, v roku 1883 postavili novú ortodoxnú synagógu. Na Zvonárskej ulici vznikol nový objekt s historizujúcou fasádou. Hlavný vstup do synagógy sa nachádzal na východnej fasáde, orientovanej do dvora. Architektonické plány vytvoril staviteľ Jozef Novak, avšak súčasnú podobu synagóga nadobudla až v roku 1899. Na jej rozšírenie a prestavbu vytvoril plány staviteľ Ján Balogh.
Slohovo je možné synagógu priradiť k najstaršej košickej synagóge. Bola vybudovaná na obdĺžnikovom pôdoryse, na parcele hĺbkovo orientovanej kolmo na ulicu. Hlavné priečelie orientované na západ, je trojosové, dvojpodlažné, výrazne ho dotvárajú v krajných osiach vystupujúce rizality s vnútornými schodiskami na galérie pre ženy. Pásovou rustikou je zdobená celá plocha fasády. Okenné výplne sú kovové s viacfarebnými sklami. Vnútorná nosná konštrukcia je tvorená z oceľových nosníkov a ozdobných stĺpov, ktoré prenášajú zaťaženie zo stropu a taktiež nesú galérie pre ženy. Plocha stien a stropu je zdobená rôznofarebnou šablónovou maľbou, ktorou je štylizovaný prvok svietnika a Dávidovej hviezdy.
Synagóga na Zvonárskej ulici slúžila dlhé roky ako sklad kníh Štátnej vedeckej knižnice. Celý halový priestor a galérie objektu zaberali regály s knihami. Tie siahali až takmer po jeho stropnú konštrukciu a to si vyžiadalo ďalšie nosné prvky, ktoré sú už dnes odstránené.
Roky nevhodného využívania, zásahy do stavby a takmer nulová údržba spôsobili, že je objekt v havarijnom stave. Dnes sa synagóga využíva na rôzne spoločenské/kultúrne akcie ako sú svadby, koncerty či výstavné miestnosti.
Zdroj: (Daša Popovičová, kniha: Pamiatky židovskej architektúry v Košiciach, kehilakosice.sk)
Odporúčané články
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.