Hornád by mohol ohroziť Košičanov
Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) spozorovali priesaky na tesniacej stene oddeľujúcej koryto Hornádu a začiatok Mlynského náhonu pri hati Ťahanovce. Voda presakuje cez trhliny a v prípade neriešenia by mohlo dôjsť pri potenciálnych povodňových prietokoch aj k ohrozeniu obyvateľov mesta Košice.
Ide o opravu úseku tesniacej steny, ktorú tam v roku 2015 vybudovali. Pod haťou Ťahanovce sa vtedy zistilo porušenie podložia a na viacerých miestach sa objavili priesaky vody. Ohrozená bola stabilita hrádze, mesto vtedy zvolalo aj krízový štáb.
[ad][/ad]Opravy v rámci záručnej doby
Tesniaca stena má dĺžku približne 130 metrov a hĺbku asi 7 metrov. Jej realizáciu vtedy vykonala firma Podzemní stavby KOSPER zo Smižian, ktorá by mala súčasné priesaky na tesniacej stene opraviť. „Časom a praxou sa zistilo, že v niektorých miestach je potrebná injektáž betónu, k čomu dôjde v rámci záručnej doby,“ uviedol hovorca SVP Marián Bocák.
Termín výkonu stavebných práce je rozvrhnutý od 8. do 15. júla. Voda vyteká na stranu Hornádu, no pracovníci momentálne lokalizujú miesta, kde sa priesaky začínajú. Neriešenie problému by mohlo spôsobiť vážnejšie následky pri povodniach.
Znížia hladinu náhonu
Práce si budú vyžadovať aj zníženie hladiny, či prípadne vypustenie Mlynského náhonu. Občianske združenie Mlynský náhon sa chce s pracovníkmi dohodnúť na postupe pri spúšťaní vody, aby znížená hladina čo najmenej ohrozila biotop a ryby v náhone.
V prípade potreby nevylučujú ani možnosť úplného zastavenia prietoku.
„Našou snahou je, aby náhon bol spustený čo najmenej a na nevyhnutný čas. Ak vodné živočíchy zistia, že voda ubúda, postupne sa budú presúvať do nižších častí náhonu. Ideálne by bolo, keby v tom čase aspoň mrholilo. Uvidíme, čo prežije alebo neprežije,“ uviedol predseda OZ Mlynský náhon Eugen Ščavnický, ktorý dúfa v čo najmenšie škody.
Podľa jeho slov by sa zníženie hladiny vody pred hotelom Yasmin a Jumbo centrom nemala výrazne zmeniť. Aktivisti zo združenia chcú týmto prístupom predísť situácii z roku 2015, kedy kvôli spomínanej havárii na hrádzi bol vypustený náhon a na mieste uhynuli desiatky rýb.
[ad2][/ad2]Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Občianske združenie Mladá Šaca dnes oficiálne odovzdalo na Magistrát mesta Košice petíciu občanov mestskej časti Košice – Šaca. Petíciu podpísalo 1070 obyvateľov s trvalým pobytom v Šaci, čo predstavuje približne 23% všetkých zapísaných voličov z 4616 voličov v komunálnych voľbách v roku 2022.
Rakovina prsníka patrí dlhodobo medzi najčastejšie onkologické ochorenia u žien. Predstavuje približne 16 % všetkých zhubných nádorov a jej výskyt má rastúci trend. Kým v roku 2014 bolo na Slovensku diagnostikovaných 2 686 prípadov, v roku 2021 to bolo už približne 3 300 nových pacientok.
Slovenská pošta pokračuje v digitalizácii svojich služieb. Pred rokom bola prvou inštitúciou na Slovensku, ktorá zaviedla elektronické overovanie identity prostredníctvom eDokladov formou vizuálnej kontroly. Dnes ho posúva na vyššiu úroveň. Vďaka technologickému vybaveniu všetkých priehradiek na každej pobočke je možné overiť totožnosť klienta rýchlo, bezpečne a bez manuálneho prepisovania údajov – či už cez mobilnú aplikáciu eDoklady alebo občiansky preukaz s čipom.