Hudobník Reborn sa s manželkou postavil pred súd, obžalovaní sú z extrémizmu
Súd sa mal pôvodne konať vo februári, ale pre pandemickú situáciu ho museli presunúť.
Na Špecializovanom trestnom súde na pracovisku v Banskej Bystrici v stredu začalo hlavné pojednávanie v kauze Jaroslava P., známeho aj ako hudobník Reborn a jeho manželky Silvie. Prokurátor z Úradu špeciálnej prokuratúry obžaloval Jaroslava P. z trestných činov výroby extrémistických materiálov, ich rozširovania a prechovávania, ktoré spolu s manželkou vykonávali ako členovia extrémistickej skupiny.
Obhajca obžalovaných uviedol, že so skutkovými a právnymi závermi uvedenými v obžalobe nesúhlasia, lebo symboly čierne slnko a kolovrat nie sú extrémistické symboly, ale sú podľa nich predkresťanské staroslovanské a storogermánske symboly. Obidvaja obžalovaní odmietli urobiť vyhlásenie o vine alebo nevine a Jaroslav P. odmietol vypovedať s tým, že sa vyjadrí až v záverečnej reči.
Manželovi pomáhala pri distribúcii
Silvia P. vypovedala len čiastočne, pričom opísala, ako sa s manželom zoznámila a ako jej objasnil svoju vieru, ktorou vyznával staroslovanské a starogermánske rodnoverie.
„Vytlačil mi k tomu aj rôzne dokumenty s popísanými bohmi a mne sa to páčilo, lebo sa táto viera obracala smerom k prírode a nemala som problém s jej rešpektovaním,“ uviedla s tým, že nemala záujem rozširovať extrémistické symboly a nikdy nebola členkou extrémistickej skupiny.
Tričká so symbolmi si dával Jaroslav P. vyrábať na svoju prezentáciu. „Manželovi som pomáhala pri distribúcii týchto predmetov. Som tolerantná a rešpektujem všetky náboženstvá a rasy,“ vypovedala obvinená, ktorá na ďalšie otázky odmietla odpovedať.
Súd museli preložiť
So súhlasom prokurátora a obžalovaných boli následne prečítané zápisnice z výpovedí svedkov. Medzi nimi boli aj výpovede zástupcov výrobcov tričiek a ich potlače, ktorí zhodne vypovedali, že nepoznali význam symbolov, ktoré použili. „Obidvaja svedkovia z umeleckej obce nevnímali použité symboly za závadové – extrémistické,“ uviedol k výpovediam svedkov obhajca obžalovaných.
Súd v tomto prípade vytýčil pôvodne pojednávanie už na február, to sa však nakoniec neuskutočnilo pre pandemickú situáciu.
Zadržala ho NAKA
Hudobníka spolu so šéfom združenia Slovenská pospolitosť Jakubom Š. a Michalom B., vtedajším predsedom Okresnej organizácie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko zadržali 10. mája 2018 v Ružomberku pri operácii Národnej kriminálnej agentúry namierenej proti extrémistom. Súdy ich však následne do väzby nevzali.
Dôvodom stíhania hudobníka boli podľa polície predovšetkým príspevky na sociálnej sieti. V prípade ďalších dvoch zadržaných to bolo ponúkanie tovarov s extrémistickou symbolikou.
Zdroj: Webnoviny.sk
Odporúčané články
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)