Invázne druhy rastlín negatívne pôsobia na zdravie človeka, hospodárstvo či ekosystém
Invázne druhy rastlín negatívne pôsobia na zdravie človeka, ale taktiež na hospodárstvo, či ekosystém. Za ich pestovanie a predaj hrozí vysoká pokuta. Informuje o tom Zelená linka vo svojom profile na sociálnej sieti.
“Sú to druhy rastlín, ktoré sa na Slovensku prirodzene nevyskytujú (sú nepôvodné) a ktoré sa k nám dostali či už zámerne, alebo nevedome, a to napríklad pri prevoze surovín ako vlna či osivo, alebo aj snahou skrášliť si záhradku exotickou rastlinou. Domovom takýchto druhov je zväčša Severná Amerika, Afrika, Ázia, Európa, menej druhov pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky a z Austrálie,” upresňuje Zelená linka.
Podľa zákona o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov vlastník, správca alebo užívateľ pozemku je povinný odstraňovať zo svojho pozemku invázne druhy rastlín, a to spôsobom, ktorý ustanoví ministerstvo vykonávacím predpisom. Rovnako je povinný starať sa o svoj pozemok tak, aby sa zamedzilo šíreniu týchto rastlín. Pokiaľ sa tieto podmienky nedodržia, fyzickej osobe môže byť uložená pokuta vo výške do 900 eur. Pokiaľ sa správneho deliktu dopustí fyzická osoba – podnikateľ, pokuta siaha do výšky 15-tisíc eur.
Typickým inváznym druhom ohrozujúcim zdravie človeka je ambrózia palinolistá. Jej peľ je silným alergénom a alergickú reakciu môže vyvolať aj samotný dotyk s rastlinou. Na Slovensku sa najčastejšie vyskytuje v južných častiach pri cestách či železničných tratiach, lemuje okraje polí a objavuje sa aj na lúkach či pasienkoch. Ďalším druhom je pajaseň žliazkatý. Je to strom, ktorý dorastá do výšky dvoch metrov a celkovo do 25 metrov. Koreňmi do pôdy vylučuje látky, ktoré bránia rastu iných drevín.
„Pri tomto druhu je však zakázané mechanické odstraňovanie výrubom. Strom totiž začne reagovať zvýšenou tvorbou nových výhonkov nielen na odrezanom mieste, ale aj z koreňovej sústavy. Na jeho odstraňovanie je preto potrebné použiť metódu, pri ktorej sa priamo do kmeňa vpichne herbicíd, čo má za následok jeho úplné vyschnutie,” uzatvára Zelená linka.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred snežením, ktorá pre metropolu východu platí od štvrtka 23:00 až do piatkového poludnia. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá, že v Košiciach môže napadnúť 5 až 15 centimetrov snehu. Na základe tejto predpovede je zimná údržba mesta pripravená na prvý zásah v tejto sezóne.
Vážna dopravná nehoda sa dnes odohrala na ceste medzi Veľkým Folkmárom a obcou Košická Belá. Incident, ktorý dočasne obmedzil dopravu v oboch smeroch, sa stal približne kilometer pred prameňom sv. Gregora.