Invázne druhy rastlín negatívne pôsobia na zdravie človeka, hospodárstvo či ekosystém
Invázne druhy rastlín negatívne pôsobia na zdravie človeka, ale taktiež na hospodárstvo, či ekosystém. Za ich pestovanie a predaj hrozí vysoká pokuta. Informuje o tom Zelená linka vo svojom profile na sociálnej sieti.
“Sú to druhy rastlín, ktoré sa na Slovensku prirodzene nevyskytujú (sú nepôvodné) a ktoré sa k nám dostali či už zámerne, alebo nevedome, a to napríklad pri prevoze surovín ako vlna či osivo, alebo aj snahou skrášliť si záhradku exotickou rastlinou. Domovom takýchto druhov je zväčša Severná Amerika, Afrika, Ázia, Európa, menej druhov pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky a z Austrálie,” upresňuje Zelená linka.
Podľa zákona o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov vlastník, správca alebo užívateľ pozemku je povinný odstraňovať zo svojho pozemku invázne druhy rastlín, a to spôsobom, ktorý ustanoví ministerstvo vykonávacím predpisom. Rovnako je povinný starať sa o svoj pozemok tak, aby sa zamedzilo šíreniu týchto rastlín. Pokiaľ sa tieto podmienky nedodržia, fyzickej osobe môže byť uložená pokuta vo výške do 900 eur. Pokiaľ sa správneho deliktu dopustí fyzická osoba – podnikateľ, pokuta siaha do výšky 15-tisíc eur.
Typickým inváznym druhom ohrozujúcim zdravie človeka je ambrózia palinolistá. Jej peľ je silným alergénom a alergickú reakciu môže vyvolať aj samotný dotyk s rastlinou. Na Slovensku sa najčastejšie vyskytuje v južných častiach pri cestách či železničných tratiach, lemuje okraje polí a objavuje sa aj na lúkach či pasienkoch. Ďalším druhom je pajaseň žliazkatý. Je to strom, ktorý dorastá do výšky dvoch metrov a celkovo do 25 metrov. Koreňmi do pôdy vylučuje látky, ktoré bránia rastu iných drevín.
„Pri tomto druhu je však zakázané mechanické odstraňovanie výrubom. Strom totiž začne reagovať zvýšenou tvorbou nových výhonkov nielen na odrezanom mieste, ale aj z koreňovej sústavy. Na jeho odstraňovanie je preto potrebné použiť metódu, pri ktorej sa priamo do kmeňa vpichne herbicíd, čo má za následok jeho úplné vyschnutie,” uzatvára Zelená linka.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
V Košickej ZOO sa tekvice, ktoré počas posledných dní zdobili areál, stali špeciálnym darom pre niektoré zvieratá, ktoré si tak mohli užiť netradičné halloweenské pochúťky. Po skončení výzdoby sa chovatelia rozhodli tieto dekorácie zmysluplne využiť a pripravili pre zvieratá pestré menu s tekvicovým nádychom.