Jeden Slovák v priemere ročne vyhodí potraviny po záruke v hodnote 100 až 150 eur
Jeden Slovák vyhodí ročne vyhodí v priemere potraviny po záruke v hodnote 100 až 150 eur ročne. V tlačovej správe to pri príležitosti Svetového dňa potravy uviedla analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská. Vychádzala pri tom z prepočtov spoločnosti a aktuálnych údajov Štatistického úradu SR a Eurostatu. Na jedného obyvateľa Slovenska pripadá ročne 100 kilogramov potravinového odpadu. Pri umiestňovaní na skládky je pritom práve bioodpad najväčším pôvodcom znečistenia.
Kým v niektorých domácnostiach dochádza k plytvaniu potravinami, v iných pociťujú ľudia ich nedostatok. V kúpyschopnosti potravín Slovensko zaostáva za priemerom Európskej únie (EÚ). Podľa štatistík si napríklad nemôže dovoliť poriadny obed aspoň raz za dva dni 12 percent obyvateľov krajiny, teda približne 634-tisíc ľudí. Tento problém sa najviac týka starších ľudí žijúcich osamotene alebo domácností, v ktorých žije jedna dospelá osoba s maloletým deťmi. Podľa údajov Eurostatu si pritom v krajinách EÚ nemôže dovoliť obed s mäsom alebo jeho vegetariánsku alternatívu menej ako sedem percent obyvateľov.
Situáciu na Slovensku sa pritom môže ešte zhoršiť. Kým počas prvých piatich mesiacov tohto roku ceny potravín a nealkoholických nápoj klesli v priemere o 0,8 percenta v porovnaní s rokom 2020, v auguste už bola ich cena o 3,6 percenta vyššia. Podľa odhadov analytikov by cena potravín mohla na prelome tohto a budúceho roka dosiahnuť nárast o päť percent v porovnaní s rokom 2020.
Svetový deň potravy pripadá na 16. októbra od roku 1979, kedy bol vyhlásený na konferencii Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Uznáva ho viac ako 150 krajinách po celom svete. Kým v bohatších krajinách sa počas tohto dňa zaoberá verejnosť témami využívania nových technológií pri produkcii potravinových surovín, v chudobnejších sa zaoberá nedostatkom potravín a hladovaním.
Zdroj: (SITA, ta;mky)
Odporúčané články
Farnosť sv. Alžbety už čoskoro predstaví v Dóme sv. Alžbety nový oltárny celok, Oltár Poslednej večere. Ide o rekonštrukčnú prezentáciu zaniknutého Oltára Poslednej večere. Ako farnosť objasnila, spraví tak pri príležitosti vrcholiaceho jubilejného roka, na sviatok patrónky mesta sv. Alžbety Uhorskej a pri príležitosti životného jubilea košického arcibiskupa Bernarda Bobera.
Európska únia pripravuje 20. balík sankcií proti Rusku, ktorý má byť hotový „do mesiaca“. Ako referuje spravodajský web Kyiv Independent, povedal to v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
V polovici novembra sme uverejnili článok s prehľadom dostupnosti rôznych druhov zariadení pre seniorov v rámci Košíc. Košický samosprávny kraj zriaďuje dve špecializované zariadenia pre seniorov. Do redakcie sa nám ozvala čitateľka, ktorú nepríjemne prekvapila informácia od zamestanca jedného z týchto zariadení. Jej príbuzného neprijímu, pretože od KSK dostali informáciu, že klientov nemôžu prijímať. Adresovali sme preto otázky na KSK, prečo je to tak a dokedy bude tento stav trvať.


