Kam patrí použitý kuchynský olej?
Aj napriek tomu, že triedenie odpadu nie je žiadna veda, ľudia si často mýlia, čo kam patrí. Redakcia KOŠICE: DNES sa zaujímala o to, kam patrí použitý kuchynský olej a kam ho naopak ľudia určite nemajú vylievať.
Marketingová manažérka spoločnosti KOSIT a.s. Slavomíra Brzová pre KOŠICE: DNES potvrdila, že existuje viacero možností, ako sa zbavovať nepotrebného jedlého oleja a tukov. “Tou najžiadanejšou je zber do samostatnej nádoby. Povedané zjednodušene, olej z varenia, vyprážania a fritovania necháme vychladnúť a následne ho vlejeme do plastovej nádoby, ktorú uzavrieme. Rovnako, len bez chladnutia, pristupujeme i k olejom napríklad zo šalátov, konzervovaných potravín ako ryby, sušené paradajky, syry, a pod., marinád na grilovanie ale i pevným tukom ako maslo a masť,” uviedla Brzová s tým, že pri zaplnení celej nádoby je potrebné pevne ju uzavrieť a zahodiť do zbernej nádoby určenej na zber jedlých olejov a tukov. Brzová takisto dodáva, že aj týmto spôsobom je možné šetriť prírodné zdroje.
Najhoršou možnosťou, ktorú si ľudia pri zbavovaní sa použitého oleja ľudia môžu zvoliť, je použitie výlevky. Nielen že sa týmto spôsobom zanáša odpadové potrubie, ale rovnako sa znečisťujú aj odpadové vody. Nerecyklovanie alebo nesprávny postup zbavovania sa odpadov môže mať viacero následkov. “Inými slovami, olej v potrubí robí zlobu a skôr či neskôr sa nevyhneme nákladom na opravára,” upozorňuje marketingová manažérka.
V Košiciach sa nachádza dokopy 5 zberných dvorov, kde je možné použité jedlé oleje odovzdať. Táto služba je bezplatná, no okrem prírody sa vám poďakuje aj vaša výlevka. Zber oleja do samostatnej nádoby predstavuje v neposlednom rade aj prevenciu proti haváriám kanalizačnej siete.
(VT)
Odporúčané články
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.