Keď pijete, auto nechajte doma
Koniec roka je úzko spätý s firemnými večierkami a oslavami. Tie sa zákonite nezaobídu bez drinkov. Aj štatistiky potvrdzujú, že v decembri si sadá za volant najviac opitých vodičov.
Aj keď sa alkohol považuje za búrača spoločenských bariér, rozhodne nepatrí za volant. No ale hovorte to východniarom… Za ostatných päť rokov policajti nachytali najviac opitých vodičov v Košickom kraji.
Pozor na zostatkový alkohol
Rizikom nemusí byť len priama konzumácia. Ak to s počtom pohárikov či pohárov preženiete, nebezpečný môže byť aj zostatkový alkohol. Aký „zostatok“ ráno koluje v žilách, závisí od viacerých faktorov. Orientačne však muž vážiaci 85 kg potrebuje asi osem hodín na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív, zatiaľ čo žena vážiaca 60 kg potrebuje až deväť hodín na odbúranie alkoholu z dvoch veľkých pív. Preto je dôležité neprekročiť tieto množstvá, keď ide človek večer na pivo a ráno musí šoférovať.
V Košiciach alkotester zadarmo
Na nebezpečenstvo zostatkového alkoholu poukazuje vo svojej kampani „Keď pijem, auto zostane doma“ Slovenské združenie výrobcov piva a sladu. Vo vybraných reštauráciách ponúka plagáty a letáky, v nich sa milovníci piva dozvedia dôležité informácie o čase, ktorý telo potrebuje na úplné vytriezvenie.
„Zároveň pri odchode domov dostanú k účtu za pivo alkotester, ktorým si môžu ráno, pred odchodom za povinnosťami, skontrolovať zostatkový alkohol,“ informuje prezidentka združenia Jana Shepperd. V Košiciach sa do kampane zapojilo 12 prevádzok. „O alkotestery majú naši klienti záujem,“ hovorí prevádzkar jednej z košických reštaurácií Michal Rozek. „Od piatka sme rozdali viac ako 50 kusov,“ spresňuje.
Janka Fedorová
Foto: Janka Fedorová
Odporúčané články
Pre všetkých, ktorí cestujú vlakom po Slovensku, prichádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s prelomovým pilotným projektom. Odteraz budú vnútroštátne cestovné lístky dostupné aj na vybraných pobočkách Slovenskej pošty.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.