Klimatické riziká sa objavujú rýchlejšie a budú eskalovať
Klimatické riziká sa objavujú rýchlejšie a budú eskalovať. Vyplýva to zo správy Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC). Správa predstavuje najnovšie vedecké hodnotenia svetovým vládam a je najkomplexnejším hodnotením dôsledkov klimatickej krízy. Informuje o tom organizácia Greenpeace Slovensko v tlačovej správe.
Správa sa zaoberá geografickými rozdielmi a zraniteľnosťou jednotlivých oblastí, pokiaľ ide o klimatické následky. Úmrtnosť vo veľmi zraniteľných krajinách bola v dôsledku povodní, sucha a búrok v poslednom desaťročí až 15x vyššia v porovnaní s krajinami s veľmi nízkou zraniteľnosťou. Správa tiež poukazuje na to, že zhruba polovica svetovej populácie v súčasnosti pociťuje vážny nedostatok vody v určitej časti roka.
Čo sa týka živočíšnych druhov, približne polovica celosvetovo hodnotených druhov živočíchov je v pohybe a presúva sa smerom k pólom alebo do vyšších nadmorských výšok. Niektoré ekosystémy už dosiahli alebo prekročili tvrdé adaptačné limity a podmienky, ako napríklad koralové útesy, pobrežné mokrade, dažďové pralesy, ale tiež polárne a horské ekosystémy.
Podľa predikcií riziko prechodu Amazonského pralesa z tropického dažďového pralesa na savanu sa začína zvyšovať pri teplote 1,5 až 3 stupne Celzia, s mediánom na úrovni dvoch stupňov. Pri oteplení o dva stupne Celzia sa predpokladá, že globálne otepľovanie so súvisiacimi zmenami v zrážkach zvýši globálnu plochu vypálenú lesnými požiarmi o 35 percent. Očakáva sa, že v Európe sa škody spôsobené na pobreží zvýšia do konca 21. storočia aspoň desaťnásobne.
„Klimatická kríza už dnes ničí rodiny, komunity, ekosystémy, od ktorých sme bytostne závislí. Bolo by chybou veriť, že nás na Slovensku jej následky minú. Globálne oteplenie o tri až štyri stupne môže na Slovensku znamenať bezprecedentné suchá, oveľa menej vody či ničivé požiare. Nečinnosť našich vládnych predstaviteľov nás odsudzuje na desivú budúcnosť,” uviedla riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.
Zdroj: (SITA, gko;bfe)
Odporúčané články
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
V Košickej ZOO sa tekvice, ktoré počas posledných dní zdobili areál, stali špeciálnym darom pre niektoré zvieratá, ktoré si tak mohli užiť netradičné halloweenské pochúťky. Po skončení výzdoby sa chovatelia rozhodli tieto dekorácie zmysluplne využiť a pripravili pre zvieratá pestré menu s tekvicovým nádychom.