Klub 500 kritizuje Kolíkovej zjednodušenie zakladania spoločností s ručením obmedzeným
Zámer Ministerstva spravodlivosti SR zjednodušiť zakladanie spoločností s ručením obmedzeným má podľa podnikateľov nedostatky. V zásadných pripomienkach totiž viacerým ustanoveniam predložému návrhu novely Obchodného zákonníka vyčítajú zmätočnosť a nejednoznačnosť, dokonca podľa nich vyvolávajú právnu neistotu. Ako ďalej konštatuje Klub 500, zjednodušené založenie spoločnosti s ručením obmedzeným by malo byť postavené najmä na zjednodušenom procese jej založenia, a nie v zjednodušení obsahu listín.
Podnikatelia taktiež žiadajú, aby rezort spravodlivosti prehodnotil rozhodnutie, že prvotný zápis spoločnosti s ručením obmedzeným zjednodušeným postupom bude vykonávať iba Okresný súd Žilina. „Navrhujeme ponechať v súčasnosti platný stav, že registrovým súdom bude súd podľa sídla zakladajúcej spoločnosti. Poukazujeme na rozpor a nesystémovosť ustanovenia, ktorým ak má prvozápis podľa tejto navrhovanej úpravy vykonávať jediný súd v Žiline a listiny sa majú do zbierky ukladať v registrovom súde v obvode sídla. Považujeme takúto úpravu za chaotickú a v praxi môžu nastávať problémy pri administrácií spisovej dokumentácie,” tvrdí Klub 500.
Republiková únia zamestnávateľov zase navrhuje znížiť súdny poplatok pri zápise s.r.o. a podniku zahraničnej právnickej osoby alebo organizačnej zložky podniku zahraničnej právnickej osoby zriadenej zjednodušeným spôsobom. Ako objasňuje, vzhľadom na to, že ide o založenie zjednodušeným spôsobom, predpokladá, že takýto spôsob budú využívať najmä mikro a malé podniky, pre ktoré je finančné zaťaženie dôležitým hodnotiacim faktorom. „Máme za to, že znížený súdny poplatok za zápis by bol pre tieto spoločnosti založené zjednodušeným spôsobom atraktívnejší a využívali by ho vo vyššej miere,” poukazujú zamestnávatelia.
Obe organizácie kritizujú podmienky, ktoré musí spoločnosť s ručením obmedzeným splniť, aby sa mohla založiť zjednodušeným spôsobom. Tie podľa nich neboli dostatočne odôvodnené a žiadajú, aby rezort spravodlivosti uviedol, na základe akých skutočností, faktov, dát a dôkazov boli stanovené. „Na základe uvedeného upriamujeme pozornosť predkladateľa aj na priority vlády uvedené v programovom vyhlásení spočívajúce v posilnení princípu právnej istoty prostredníctvom zavedenia a dodržiavania legislatívneho procesu založeného, okrem iného, aj na princípe tzv. evidence based policy, teda aby rozhodovanie o verejných politikách a legislatíve bolo robené vždy na základe dôkazov,” zdôrazňujú.
Ministerstvo spravodlivosti SR zverejnilo návrh novely Obchodného zákonníka v polovici júla tohto roka. Jej cieľom je umožniť zjednodušeným spôsobom založiť spoločnosť s ručením obmedzeným. „Zjednodušenie spočíva najmä vo vytvorení štandardizovaných online formulárov a zavedení interaktívneho sprievodcu, ktorý bude zakladateľa sprevádzať pri vytváraní obsahu formulárov a iných príloh potrebných pre zaregistrovanie novej spoločnosti s ručením obmedzeným,” objasňuje rezort.
Zdroj: (SITA, su;zol)
Odporúčané články
Kamil Šaško navštívil Detskú fakultnú nemocnicu Košice, kde sa oboznámil s aktuálnym stavom stavebných úprav pripravovaného pracoviska magnetickej rezonancie pre detských pacientov. Počas návštevy absolvoval prehliadku priestorov budúceho pracoviska a s vedením nemocnice rokoval aj o ďalších investičných projektoch, ktoré majú podporiť rozvoj pediatrickej zdravotnej starostlivosti na východnom Slovensku.
V marci sa začne s výstavbou okružnej križovatky Kostolianska cesta – Národná trieda – Podhradová. Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) už podpísal zmluvu s víťazom verejného obstarávania, ktorým je spoločnosť Eurovia SK.
Americký prezident Donald Trump povedal počas stredajšieho telefonátu svojmu ukrajinskému náprotivkovi Volodymyrovi Zelenskému, že chce čo najskôr dosiahnuť ukončenie vojny na Ukrajine. Ako referuje americký spravodajský web Axios, uviedli to ukrajinskí predstavitelia.