Kolízia záujmov vo výberovom konaní?
Okolo výberového konania ambulantných pohotovostných služieb v Košiciach, ktoré prebiehalo na ministerstve zdravotníctva, sa od začiatku objavujú rôzne nezrovnalosti.
Najprv mesto na svojej webovej stránke uviedlo informáciu, akoby sa pohotovosť z Toryskej sťahovala na Národnú triedu. Vzápätí mesto informáciu stiahlo. Nasledovala mediálna prestrelka medzi majiteľmi pohotovostí zo spomínaných adries – Poliklinikou Terasa (riaditeľka Marie Machová) a LSK PLUS (konateľka Valéria Vasiľová) – o rajóny a pacientov, ktorí im po novom majú prináležať.
Rozhoduje sa pacient
„Žiadna pohotovosť pacienta odmietnuť nemôže a nesmie. Určenie pevného bodu a spádového územia nemajú pre rozhodovanie pacienta prakticky žiaden význam. Teda nielen v Košiciach, ale ani nikde inde v SR nemôže nikto nútiť pacienta, aby navštívil pohotovosť podľa svojho trvalého, alebo prechodného bydliska,“ uviedla pre KOŠICE:DNES M. Machová.
Ambulantná pohotovostná služba (APS) Košice-okolie (na Toryskej ulici – pozn. red.) je prioritne určená pre túto oblasť, avšak môžu ju vyhľadať aj pacienti z iných lokalít,“ povedala hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová. Tým de facto potvrdila slová M. Machovej.
[ad][/ad]Nezrovnalosti vo výbere
„Prestrelku“ sme zaregistrovali aj na inom poli. Ide o zloženie výberovej komisie rezortu zdravotníctva, ktorá vyhodnocovala žiadosti o vydanie povolenia na prevádzkovanie APS. Zloženie komisie totiž po súťaži (v ktorej v Košiciach vyhrala spoločnosť LSK PLUS) dodatočne napadla Poliklinika Terasa.
Marián Hojstrič (lekár a poslanec košického VÚC) bol vo výberovej komisii ako nominant Slovenskej lekárskej komory. Do komisie ho podľa našich informácií navrhla práve Valéria Vasiľová, prezidentka Regionálnej lekárskej komory, pričom Hojstrič je jej viceprezidentom.
Vasiľová sa do súťaže prihlásila so spoločnosťou LSK PLUS, a o tom, či bude úspešná (čo napokon aj bola v rajóne mesta Košice), rozhodoval v komisii aj Hojstrič. Dodajme ešte, že Vasiľová s Hojstričom sedia v dozornej rade akciovky Lekár.
Čo hovorí zákon
Podľa štatútu výberovej komisie MZ SR, ktorý bol uverejnený vo Vestníku vydanom ministerstvom, výberová komisia má byť nestranná a objektívna, aby vedela správne rozhodnúť. Ak člen komisie je v profesijnom kontakte s niektorým z účastníkov výberového konania, je zo zákona povinný vzdať sa tejto funkcie a upovedomiť o tom ministra, čo sa však v tomto prípade zjavne nestalo.
„Členmi komisie boli traja členovia z ministerstva zdravotníctva, jeden člen z príslušného vyššieho územného celku a jeden člen Slovenskej lekárskej komory,“ uvádza Zuzana Eliášová, hovorkyňa MZ. Spresnila, že podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti nemôže byť za člena komisie vymenovaná osoba, ktorá je zaujatá, pričom každý člen komisie predložil čestné vyhlásenie o nezaujatosti. „Žiadosti teda hodnotili ešte ďalší štyria členovia komisie,“ dodala.
Na otázku, či sa už námietkou Polikliniky Terasa ministerstvo zaoberalo a či je takéto zistenie dôvodom na anulovanie súťaže, však hovorkyňa neodpovedala.
[ad2][/ad2]Nepochybil som
O podaní námietky zo strany Polikliniky Terasa člen výberovej komisie Marián Hojstrič už vedel. „K tejto otázke som podal svoje vyjadrenie na MZ SR. Som presvedčený, že som postupoval v súlade so zákonom a nebol som v profesijnom kontakte s účastníkmi výberového konania,“ uviedol.
Konateľka LSK PLUS Valéria Vasiľová pre KOŠICE:DNES uviedla, že Marián Hojstrič bol do výberovej komisie ministerstva nominovaný Slovenskou lekárskou komorou. „Návrh podávala Regionálna lekárska komora (ako to bolo aj pri zástupcoch VÚC) v zmysle podmienok pre nominovanie členov do výberovej komisie.“
Ako fungujú obe pohotovosti
Od 1. júla fungujú v Košiciach ambulantné pohotovostné služby (APS) po novom. Včera bol sviatok a v oboch ordinovali lekári od 7. až do 22. hodiny.
Boli sme sa pozrieť na Toryskej ulici 1 aj na Národnej triede 27. Chceli sme vedieť, ako to tam chodí a ako lekári vnímajú zmeny, ktoré nastali.
Ministerstvo prioritne určilo APS pre Košice-okolie na Toryskej ulici (kam ľudia z mesta i okolia boli zvyknutí chodiť dlhé roky), pre Košice-mesto na Národnej triede.
Toryská
Po 10. hodine boli v čakárni pre dospelých traja ľudia, na detskú pohotovosť čakali dve mamičky s deťmi. „My sme sem prišli z mesta. Čítala som, že je nová pohotovosť aj na Národnej triede. O nejakom rozdelení som však nepočula. My túto službu veľmi nevyužívame, radšej chodíme k našej detskej lekárke,“ povedala mamička Adriana, ktorá tam bola s dvomi dcérami.
„My bývame tu na Terase a počula som, že máme v meste aj inú pohotovosť. Len všade boli rôzne informácie. Som zvyknutá so synom chodiť sem a keď to nie je problém, budeme túto pohotovosť navštevovať aj naďalej, keďže ju máme najbližšie,“ dozvedeli sme sa od mamičky Ivany Dunákovej, ktorá si tiež myslí, že ordinačné hodiny na pohotovosti do 22. hodiny určite stačia. „Cez noc by už mali ľudia vydržať.“
„U nás sa to veľmi nezmenilo. Kto bol zvyknutý chodiť k nám, bude chodiť aj naďalej. Každý, kto príde, bude ošetrený. Je jedno, či príde z mesta, okolia či zo zahraničia. Ani sestrička, keď otvorí dvere, nepýta sa, odkiaľ pacient prišiel. Berie ľudí po poradí ako prišli, respektíve podľa ich zdravotného stavu. Tak, ako je voľná voľba lekára, tak je aj voľná voľba zariadenia, kam sa pacient pôjde dať ošetriť,“ povedala dispečerka Janka Fedorová z Polikliniky Terasa.
[ad3][/ad3]Národná trieda
Novučičké, príjemné priestory v novej pohotovosti zívali prázdnotou. Nič to však nemenilo na skutočnosti, že k dispozícii bol lekár pre dospelých a lekárka pre deti a dorast.
„Mali sme už pár pacientov, ale zatiaľ je to málo. Sme nová pohotovosť, ale ľudia si pomaly k nám cestu určite nájdu. Čo narobíme, keď máme konkurenciu. Nikoho ale od dverí nepošleme preč, každý, kto potrebuje pomoc, môže k nám prísť, či už bude z Košíc alebo z Ameriky,“ hovorí detská lekárka Eva Ševecová a dodala, že rajonizácia je vecou ministerstva.
„Myslím si, že ľudia si k nám cestu nájdu. Sme neďaleko centra mesta, a pod nás patria aj pacienti z Moldavy a Šace. V podstate je ale jedno, odkiaľ k nám prídu. Ošetríme každého,“ dodáva slúžiaci lekár pre dospelých Jakub Šalamun.
Od roku 2012 funguje na Slovensku slobodná voľba lekára. To platí aj pri pohotovosti.
Nový zákon z dielne ministerstva zdravotníctva však v našom meste spôsobil, že sa začal boj o pacienta. Namiesto toho, aby sme sa tešili, že na pohotovosti budeme čakať kratšie, keďže sú v meste dve, začínajú sa spory o to, či môžu Košičana z mesta ošetriť aj na Toryskej, a na druhej strane, či Košičana z okolia mesta môžu ošetriť na Národnej triede.
Zvyk je železná košeľa a nie všetci sledujú médiá, aby vedeli, čo sa práve novým zákonom alebo nariadením zmenilo a ako to po novom chodí. Keď som sa svojich známych pýtala, že kam by šli na pohotovosť, všetci svorne tvrdili, že na Terasu. Ja si však myslím, že je fajn, že prišla aj konkurencia. Je super, že jedna pohotovosť je na najväčšom sídlisku a druhá bližšie k centru mesta. A najlepšie na celej situácii je, že lekári z oboch zariadení tvrdia, že ošetria kohokoľvek a odkiaľkoľvek, hoci by prišiel aj z Marsu. Je to predsa ich povinnosť.
Ešteže tak! Pri predstave, že sa človek so žlčníkovým záchvatom či chorým dieťaťom s horúčkou dotrepe napríklad z Ťahanoviec na Terasu, a odtiaľ ho vypoklonkujú, že tam nepatrí, ma zamrazí. Rajonizácia iba na papieri je znesiteľná (hoci zrejme zbytočná) a konkurencia pomáha zlepšovať služby.
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Denný psychiatrický stacionár pri I. psychiatrickej klinike UNLP Košice usporiadal pre svojich pacientov jedinečný karneval plný farieb, hudby a radosti. Podujatie, ktoré spojilo pacientov, ich blízkych i odborníkov, malo nielen zábavný, ale aj terapeutický charakter.