Koľko stoja symboly komunizmu
Symboly komunistickej moci na pomníku sovietskych vojakov padlých v 2. svetovej vojne na Námestí osloboditeľov už neraz vyvolali vášne Košičanov. Kritika neustáva ani po ich oprave vo februári tohto roku.
Tentoraz však nejde o fakt, že na frekventovanom mieste v Košiciach sú vystavené najznámejšie symboly totalitného režimu, ktorý deptal našich občanov celé desaťročia. Je na ňom 13 zobrazení skríženého kosáka a kladiva.
[ad][/ad]Lacná napodobenina
„Jeden zo symbolov je teraz poškodený a je jasné, z čoho je vyrobený. Materiálom na jeho výrobu boli epoxid s pieskom a závitovou tyčou. Keď si vyrobíte šablónu, dá sa jeden taký kosák s kladivom vyrobiť možno za 20 eur, hviezdy za ešte menej. Problém však je, že mesto zaplatilo za jeden kus nehorázne peniaze, vychádza to na viac ako tisíc eur za kus,“ dozvedeli sme sa od výtvarníka, ktorý nechcel byť menovaný. Dodáva, že si nevie predstaviť, že by pamiatkari s niečím podobným súhlasili, keďže pôvodné symboly boli vyrobené z bronzu a pomník je kultúrnou pamiatkou.
Odhad výrobnej ceny spomínaného výtvarníka nám potvrdili aj ďalší ľudia z výtvarníckeho prostredia. Kosáky s kladivami a hviezdy sú podľa týchto informácií nehorázne predražené.
Cenu odsúhlasili
Pomník je zverený do správy podniku Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ). Na miesto 13 symbolov, ktoré boli pred rokmi poškodené, naň nainštalovali vo februári tohto roka nové.
Podľa informácií z objednávky z decembra 2018 si SMsZ objednala u dodávateľa uvedeného ako akademický sochár Vladimír Višvader – VILLARD dva tucty symbolov kosáka kladiva a rovnaký počet päťcípych hviezd. Na objednávke je uvedená celková suma s DPH v hodnote 13 844,16 eur.
Ako sme sa dozvedeli zo SMsZ, o skutočnosti, že symboly majú byť vyrobené z takzvaného umelého kameňa, sa rozhodlo na pracovnom stretnutí na Okresnom úrade v Košiciach za účasti zástupcov ministerstva vnútra, okresného úradu, mesta, pamiatkarov a SMsZ ešte v januári 2018. „Predbežná cena symbolov vychádzala z rozpočtu projektovej dokumentácie na obnovu pamätníka, ktorú na základe objednávky mesta vypracovala firma HALAPROJEKT Košice v roku 2015. Cena bola vysúťažená v zmysle príslušného zákona pre zákazky s nízkou hodnotou na základe prieskumu trhu,“ uvádza sa v stanovisku SMsZ.
[ad2][/ad2]Nelákajú zlodejov kovov
Podľa rovnakého zdroja v záväznom stanovisku Krajského pamiatkového úradu Košice z 23. augusta 2018 je vyslovený súhlas s tým, aby boli symboly kosáka s kladivom a päťcípej hviezdy vyhotovené z umelého kameňa. Ten totiž, na rozdiel od pôvodných bronzových, nebude mať pre vyhľadávačov kovov do zberu žiadnu cenu.
Na správe zelene nám potvrdili, že im bolo dodaných naozaj 24 hviezd a 24 kosákov s kladivom. Ak by sme si počítanie maximálne zjednodušili, tak za jeden symbol zaplatilo mesto takmer 300 eur, čo je vyše desaťnásobok odhadovanej hodnoty nákladov na ich výrobu. Ako nás však z magistrátu upozornili, o celej obnove vrátane ceny symbolov sa rozhodlo ešte v auguste 2018, keď mestu vládla predchádzajúca politická garnitúra Smeru-SD.
– pomník sovietskym vojakom padlým v 2. svetovej vojne stavali od apríla do júla 1945
– v roku 1968 počas protestov na pamätníku vytrhali kosáky a kladivá i hviezdy vrátane tých, ktoré boli umiestnené na zábradlí
– v rokoch 1989 – 90 odstránili z pomníka na základe rezolúcie Občianskeho fóra všetky komunistické symboly okrem jedného originálu
– v roku 2010 nechala SMsZ ako správca doplniť chýbajúce kosáky a kladivá a osadiť nové hviezdy
– v roku 2016 ktosi osekal štyri symboly
– v roku 2017 odstránila dva symboly na protest proti propagácii komunistického režimu skupina aktivistov
– vo februári 2019 osadila SMsZ nové symboly z umelého kameňa
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
Najkrajšie sviatky roka začínajú v Košiciach už v prvú adventnú nedeľu 1. decembra. Úderom šestnástej hodiny sa rozsvietením vianočného stromčeka a výzdoby pri súsoší Immaculata na Hlavnej ulici štartuje program už 29. ročníka obľúbených Košických rozprávkových Vianoc.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Mesto Košice spoločne s maďarským mestom Nyíregyháza získali finančný príspevok z Európskej únie z Programu Interreg Maďarsko – Slovensko vo výške 962 906,80 eur na realizáciu projektu s názvom Inovatívne riešenia zadržiavania vody pre zlepšenie kvality života v mestách Košice a Nyíregyháza (skrátený názov projektu #AquaUrban).