Kollár sa zhodol s Blanárom na zaujatí postoja voči skupovaniu budov a pôdy iným štátom
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a opozičný poslanec Národnej rady SR Juraj Blanár (Smer-SD) sa zhodli na postoji voči skupovaniu budov a pôdy Maďarskom. Kollár v diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza poznamenal, že stojí za ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom (nom. SaS) v názore, že ak chce Slovensko ostať suverénnou krajinou, tak sa musí voči takýmto veciam tvrdo a kategoricky ohradiť.
Dodal, že nemá problém v prípade, ak pôdu či budovu skupujú cudzinci – súkromníci, no v prípade cieleného nákupu budov či pôdy na Slovensku zo strany iných štátov vidí riziko. Je preto za rýchle prijatie zákona o ochrane pôdy, ktoré by takýmto krokom zamedzili.
Blanár uviedol, že v danej veci chcú budúci týždeň zvolať mimoriadnu schôdzu, kde plánujú diskutovať o konkrétnych krokoch, ktoré príjme Slovensko voči Maďarsku. Kollár však takúto schôdzu odmieta a je skôr za prijatie zákona. „Chceme, aby bola absolútnym spôsobom ochránená naša pôda, a aby sme vedeli o všetkých nehnuteľnostiach, ktoré sa tu nakupujú maďarskou stranou,“ povedal Blanár. Zároveň si neprajú, aby sa slovenská vláda „poklonkovala Orbánovi“. Podľa neho mal slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) odmietnuť stretnutie s Orbánom v pondelok 11. októbra v Ostrihome, kým sa veci nevysvetlia. Domnieva sa, že rozhodnutie Maďarska spôsobil aj prístup expremiéra Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý podľa neho vo vzťahu k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi obchádzal slovenskú diplomaciu.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.