Komisia navrhla prísnejšie pravidlá pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi
Európska komisia (EK) navrhla posilnenie pravidiel zameraných na boj proti obchodovaniu s ľuďmi. Nové pravidlá poskytnú orgánom činným v trestnom konaní a súdnym orgánom silnejšie nástroje na vyšetrovanie a stíhanie nových foriem vykorisťovania. Komisia o tom informuje na svojej webstránke.
Obeťami obchodovania s ľuďmi sa v EÚ ročne stáva viac ako sedemtisíc ľudí, pričom tento počet môže byť aj vyšší, keďže mnohé z obetí zostávajú nezistené, upozorňuje EK. Obchodovanie s ľuďmi stojí Úniu 2,7 miliardy eur ročne. Väčšina z obetí sú ženy a dievčatá, ale narastá aj podiel mužských obetí, najmä z dôvodu pracovného vykorisťovania.
Aktualizované pravidlá stanovujú napríklad, že vedomé využívanie služieb poskytovaných obeťami obchodovania s ľuďmi predstavuje trestný čin. Tiež určujú povinné sankcie aj voči spoločnostiam za trestné činy obchodovania s ľuďmi a majú tiež pomôcť zlepšiť procesy skorej identifikácie a podpory obetí v členských štátoch. Od členských štátov zároveň vyžadujú, aby vo svojich zákonoch kriminalizovali nútené manželstvá a nelegálnu adopciu ako obchodovanie s ľuďmi. Tiež výslovne odkazujú na trestné činy obchodovania s ľuďmi spáchané alebo napomáhané prostredníctvom informačných a komunikačných technológií vrátane internetu a sociálnych médií. Štatistický úrad EÚ Eurostat bude ročne zverejňovať údaje o obchodovaní s ľuďmi v rámci eurobloku.
Návrh EK teraz musia preskúmať Európsky parlament a Rada EÚ. Po prijatí budú členské štáty musieť pravidlá preniesť do svojich zákonov.
Zdroj: (SITA, dm, ns)
Odporúčané články
Mladá žena v Trebišove pripravila seniora o dôchodok. Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová, 69-ročný František sa v piatok 8. novembra na autobusovej stanici v Trebišove stretol s mužom a ženou, ktorých poznal. U tejto dvojice už viackrát prespal, vzhľadom na svoju životnú situáciu. V ten deň plánoval ísť po dôchodok a dvojica mu navrhla, že mu zabezpečia taxík.
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.