Košice hlásia zvýšený počet bzdochy. Takto sa môžete chrániť
V Košiciach sa vyskytol zvýšený počet dvoch druhov drobnej bzdochy. Do Európy sa dostali zo Severnej Ameriky. Informuje o tom Správa mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach na svojej sociálnej sieti.
Ide o tieto dva druhy sietničky
Zvýšený počet sa zaznamenal pri sietničke platanovej a sietničke dubovej. Sietnička platanová vyciciava rastlinné šťavy z listov platanov, ale výskyt bol zaznamenaný aj na jaseňoch, ktoré sú v sídliskových výsadbách hojne zastúpené. Druhým druhom je sietička dubová, ktorá spôsobuje významné škody v dubových porastoch.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Lekárka radí: Čo robiť ak vás poštípe komár, ovad či jedovatý had?
Ako ďalej informuje SMsZ, sietničky svojím sosáčikom dokážu prebodnúť aj ľudskú kožu. Ľudskú kožu si pomýlia s listom a snažia sa cicať rastlinné šťavy. U niektorých osôb môže toto bodnutie vyvolať dermatitídu. Ide o sezónneho škodcu, ktorý sa vyrojí a v štádiu dospelého jedinca prežíva približne dva až tri týždne. Rojenie sa opakuje dvakrát ročne – raz na jar a približne od konca júna do konca augusta.
Galéria
Ako sa brániť pred drobnou bzdochou?
Proti zvýšenému počtu sietničiek sa dokážeme brániť sieťkami na oknách a odpudzovať ich môžu aj isté druhy repelentov. Chemická možnosť ochrany proti ním však nie je schválená, keďže aktuálne na Slovensku nie je registrovaný žiadny chemický prípravok na využitie proti týmto škodcom.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Premnožené bzdochy potrápili Košičanov aj v roku 2021
,,Súhlasíme, že výskyt tohto hmyzu v blízkosti bytových domov môže ľuďom spôsobovať nepríjemnosti, ale napriek tomu chemické ošetrenie v rámci mesta neodporúčame. Chceme ešte raz upozorniť, že prípadný chemický postrek ohrozí aj užitočné druhy hmyzu, drobné vtáctvo a môže sa dostať aj do ľudského organizmu. Proti sietničkám sú účinné sieťky proti hmyzu a odpudzujúci účinok môžu mať repelenty,” dodáva SMsZ na svojej sociálnej sieti.
(NM)
Odporúčané články
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Vo štvrtok 7. novembra 2024 sa uzavrela tohtoročná sezóna v Komunitnej záhrade Denného centra na Laboreckej ulici v Košiciach. Nadšenci záhradníctva sa zhromaždili, aby vykonali posledné práce na zazimovanie záhrady.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.