Košická botanická záhrada láka milovníkov hmyzu
Niekoľko stoviek exemplárov rôzneho preparovaného hmyzu zo všetkých tropických oblastí sveta si môžu pozrieť návštevníci Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Na výstave sú tiež živé tropické bezstavovce, hmyz, škorpióny či pavúky v insektáriách.
Informoval o tom hovorca univerzity Tomáš Zavatčan s tým, že v areáli botanickej záhrady možno sledovať aj voľne žijúce živočíchy.
„Kazety s preparovaným hmyzom dopĺňali všetky výstavy Motýľov exotických trópov. Žiaľ, situácia okolo koronakrízy nám v tomto roku nedovolila motýliu šou v tropickom skleníku realizovať, preto sme sa rozhodli aspoň takýmto spôsobom vyjsť v ústrety všetkým záujemcom o túto výstavu a milovníkom hmyzu,“ uviedol riaditeľ botanickej záhrady Pavol Mártonfi.
Do konca augusta
Zbierku preparovaného hmyzu im aj tento rok zapožičal súkromný zberateľ Michal Zachar, ktorý návštevníkom počas júlových a augustových víkendov poskytne i poradenstvo. Výstava je sprístupnená do 30. augusta.
V areáli tiež možno sledovať široké spektrum voľne žijúcich druhov živočíchov, ktoré sú prirodzenou súčasťou biotopov. Doterajší zoologický prieskum zistil v botanickej záhrade vyše 100 druhov vtákov, 25 druhov cicavcov, osem druhov obojživelníkov a štyri druhy plazov. Postupne realizujú aj inventarizáciu bezstavovcov.
„Registrujeme u nás napríklad vyše 40 druhov mravcov predstavujúcich viac ako tretinu druhov myrmekofauny Slovenska. Len v samotných skleníkoch sa zatiaľ našlo 62 druhov pavúkov,“ spresnil vedúci Oddelenia zoológie a ochrany rastlín Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Martin Suvák s tým, že viaceré doteraz zistené živočíchy sú chránené z hľadiska slovenskej alebo európskej legislatívy či medzinárodných dohovorov.
[ad][/ad]Podpora chovu včiel
Predbežne evidujú 18 druhov živočíchov európskeho významu a okolo 25 druhov národného významu.
„Osobitnú kategóriu predstavujú zámerne chované živočíchy, či už spomínané tropické motýle, pakobylky alebo ryby, exotické papagáje, ale aj domáce živočíchy ako sú sliepky, kozy, ovce i zajace, ktoré sú veľkou atrakciou hlavne pre detských návštevníkov,“ doplnil Suvák.
Pripomenul, že v botanickej záhrade dlhodobo podporujú aj chov včiel.
Foto: TASR
(TASR)
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.