Košická hudobná jar (KHJ) – komorne aj symfonicky

Festival Košická hudobná jar 2021 (KHJ) pokračuje v novom týždni dvomi produkciami – komorným i symfonickým koncertom.
Goldmund Quartet
Prvý z komorných koncertov 65. ročníka KHJ je vystúpenie Goldmund Quartet v kostole Najsvätejšej Trojice. Kostol je známy aj pod názvom Premonštrátsky a podujatie sa začne v pondelok 12. júla o 19:30. Návštevníci si vypočujú diela Ludwiga van Beethovena a Franza Schuberta, interpretované na sade vzácnych nástrojov Stradivari, ktoré kvartetu zapožičala Nadácia Nippon na dobu štyroch rokov. Goldmund Quartet patrí k najzaujímavejším sláčikovým kvartetám súčasnosti. Vďaka svojej vynikajúcej technike a absolútnej hráčskej harmónii už viac ako desať rokov interpretuje významné klasické a moderné diela. Ich súhra, precízna intonácia a do najmenších detailov vypracované frázovanie inšpirujú publikum po celom svete. Goldmund Quartet bolo v roku 2018 ocenené na prestížnej Medzinárodnej súťaži sláčikových kvartet vo Wigmore Hall a zvíťazilo v Medzinárodnej súťaži komornej hudby v Melbourne. European Concert Hall Organisation (ECHO) vymenovalo kvarteto za „ECHO Raising Stars” sezóny 2019/2020.
Majstri speváci Norimberskí
Štvrtkový večer 15. júla bude v Štátnej filharmónii Košice patriť vychýrenému basbarytónu Adama Plachetku. Spolu s orchestrom ŠfK pod vedením slovinského dirigenta Marka Letonju uvedie výber z opery Majstri speváci Norimberskí od Richarda Wagnera. Český operný spevák Adam Plachetka debutoval v národnom divadle v Prahe, pokračoval vo Viedenskej štátnej opere, pravidelne hosťuje v Metropolitnej opere v New Yorku a účinkuje vo svetových operných domoch v Londýne, Berlíne, Miláne, Viedni, Paríži a ďalších. V Majstroch spevákoch norimberských Wagner opustil svet mýtov a legiend a dielo situoval do Norimbergu polovice 16. storočia. Hrdinami opery sú obyčajní ľudia, medzi ktorými nechýba ani historická osobnosť, norimberský obuvník a básnik Hans Sachs. V prvej časti koncertu odznejú diela skladateľov Gabriela Faurého a Georgesa Bizeta. Podujatie sa koná v Dome umenia o 19:00.
Zdroj: Štátna filharmónia Košice, jl
Odporúčané články

Nachádza sa v areáli Bytového podniku mesta Košice (BPMK), v mestskej časti Vyšné Opátske. Za akých okolností môže mesto nechať vrak odtiahnuť pre agentúru SITA objasnil Matúš Ziarko z referátu správy a údržby ciest košického magistrátu.

Jedna z najvýznamnejších investícií do cestnej infraštruktúry na východnom Slovensku sa blíži k dokončeniu. Obchvat Košíc, konkrétne druhú etapu úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, plánuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) motoristom odovzdať do užívania ešte v tomto roku. S aktuálnou fázou výstavby však súvisia aj dočasné dopravné obmedzenia, ktoré sa dotknú najmä cesty R4 pri križovatke Kechnec.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.