Košickí IT-čkári vyvíjajú softvéry, ktoré zachraňujú životy po celom svete
Richard Baránok a Igor Marga, software developeri z tímu počítačovej tomografie: Vyvíjame unikátny systém CT, ktorý príde priamo k pacientovi
Siemens Healthineers je svetovým lídrom v oblasti CT systémov. Košický tím sa pred rokom zapojil do vývoja výnimočného SOMATOM On.Site CT. Môžete nám priblížiť, v čom je unikátny a ako funguje?
Richard Baránok (R.B.): „Systém SOMATOM On.Site CT je unikátny v tom, že na rozdiel od klasických CT prístrojov umožňuje vyšetrenie ťažko zranených alebo postihnutých pacientov bez nutnosti ich premiestňovania k samotnému prístroju na špeciálne rádiologické oddelenie. Od bežného CT sa teda odlišuje najmä tým, že je mobilné, čím sa značne mení prístup k vyšetrovaniu pacientov. Na pohľad je teda najviditeľnejší rozdiel ten, že mobilné CT nemá stôl a vyšetrenie pacienta prebieha priamo na nemocničnom lôžku. Funguje však na úplne rovnakom fyzikálnom princípe ako bežné CT-čká. V tele prístroja sa nachádza dvojica zdroj RTG žiarenia a elektronický detektor, ktoré sa otáčajú okolo pacienta. Tak isto má klávesnicu a dotykový monitor, ktorý slúži na obsluhu počas celého vyšetrenia. Unikátnym je však podvozok. Má kolesá poháňané elektromotorom, ktorý napájajú batérie.“
Tak ako aj pri RTG zariadeniach, tak aj pri CT vyšetrení vzniká žiarenie. Ako je vyriešená ochrana proti tomuto žiareniu?
R. B: „Ochrana proti RTG žiareniu je vyriešená priamo vo vyhotovení prístroja. Plasty, ktorými je CT pokryté, v sebe obsahujú vrstvu olova slúžiacu na ochranu pacienta. Okrem toho môžeme pacienta pri snímaní prikryť špeciálnou olovenou zásterou. Prispôsobené je aj samotné laboratórium. Jeho steny sú pokryté barytovou omietkou, dvere sú vystužené olovom a okolo CT sú rozmiestnené olovené zásteny. Správne fungovanie prístroja zaručuje aj ochranu pacienta. Pomocou phantomu, čo je plastová nádoba naplnená vodou, je umožnená kontrola fungovania prístroja v servisnom režime. Servisný softvér zabezpečí, aby CT po celú dobu svojej životnosti fungovalo kvalitne a spoľahlivo. Vzhľadom na to, že CT pozostáva s elektronických a mechanických častí, ktoré podliehajú opotrebeniu, dokáže náš softvér tento stav odhaliť a navrhnúť kompenzáciu. Ďalším faktorom je, že CT sa používa na skenovanie ľudí a musí spĺňať prísne medzinárodné normy. Tie predpisujú aj pravidelnú kontrolu snímok a na zistenie ich kvality sa používa práve phantom. Jeho skenovaním vznikne obrázok, ktorý nesmie obsahovať žiadne nežiadúce artefakty, musí byť homogénny, softvér v ňom vie zistiť priemerné hodnoty a skontroluje, či tieto priemerné hodnoty sú v súlade s limitmi.“
Do akej miery je potrebné mať pri programovaní týchto systémov poznatky aj priamo z oblasti medicíny?
R. B.: „Pri našej práci je to naozaj dôležité. Dajú sa získať samoštúdiom alebo spoluprácou s odborníkmi. My máme dobré kontakty s nemocnicami v Košiciach a najmä s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb. Práve odborníci z týchto inštitúcii k nám chodia prednášať. Mali sme prednášku napr. o základoch z anatómie, ďalej pokročilejšiu prednášku o tom, ako fungujú napríklad kontrastné látky v tele a pod.“
Aký je rozdiel medzi RTG zariadením a CT?
Igor Marga, (I. M.): „Obe fungujú na princípe RTG žiarenia, čiže lúčov X. RTG žiarenie prechádza ľudským telom a podľa toho, akým tkanivom prechádza, sa časť z neho utlmí alebo zachytí. To, čo prejde cez ľudské telo sa dá zachytiť na detektore a vieme to potom preniesť na obraz. Hlavným rozdielom medzi týmito prístrojmi je to, že röntgen žiari jedným smerom, čo je vhodné napríklad na detekciu kostí či zlomenín. V prípade CT sa pacient nachádza v akomsi „bubne“ a RTG obieha kruhovitým pohybom okolo jeho tela. CT dokáže namerať útlm žiarenia aj na mäkkých tkanivách, takže vie detegovať dokonca aj svaly, orgány či iné tkanivá.
Čo robíte pre to, aby bola práca s týmito prístrojmi pre lekárov čo najjednoduchšia?
I. M.: „Naším cieľom je, aby softvéry, ktoré vyvíjame boli pre lekárov a špecialistov čo najviac user- friendly. Vychádzame pritom aj zo štúdií zameraných na užívateľské zážitky UX (User experience), ktoré sa dotýkajú nie len CT, ale aj moderných aplikácií či webstránok. Našou snahou je, aby bolo všetko pre užívateľa čo najjednoduchšie. Pomáha nám aj spätná väzba od samotných medicínskych špecialistov, ale takisto máme aj expertov, ktorí sa touto oblasťou zaoberajú.“
Odporúčané články
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
V mestskej časti Myslava sa uskutočnila modernizácia verejného osvetlenia, ktorá má zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky a chodcov.