Košickí medici zorganizovali ďalší ročník podujatia Hýb sa do schodov
Spropagovať chodenie po schodoch ako jednoduchú a prístupnú pohybovú aktivitu a motivovať ľudí, aby ich uprednostnili pred používaním výťahov, bolo cieľom piateho ročníka podujatia Hýb sa do schodov.
Ako informovala Jaroslava Oravcová z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach, podujatie zaujalo 50 registrovaných a desiatky neregistrovaných účastníkov. Tí vyšli pešo deväť poschodí budovy a navštívili jednotlivé stanovištia orientované na inú oblasť prevencie zdravia.
Zdravšia chôdza
„Dve desiatky medikov a desať študentov študijného programu fyzioterapia na LF UPJŠ motivovali svojich kolegov aj zamestnancov fakulty, aby pri príležitosti Európskeho dňa bez výťahov vymenili pohodlné zvezenie sa výťahom za zdravšiu chôdzu po schodoch a venovali sa viac pohybovej aktivite aj po iných stránkach,“ uviedla s tým, že rôznym druhom pohybu boli venované tri stanovištia.
Na nich budúci fyzioterapeuti ozrejmovali správne držanie tela pri chôdzi a v sede, význam hlbokého stabilizačného systému či dôležitosť uvoľňujúcich cvičení.
Dôležitá je prevencia
Akcia bola zameraná aj na prevenciu ochorení, ako hypertenzia, diabetes alebo rakovina kože. Na každom poschodí boli umiestnené rôzne informačné stánky – na zistenie krvného tlaku, glukózy v krvi a hladiny oxidu uhoľnatého (CO) v dychu, kontrolu kožných znamienok a rôzne pohybové aktivity. K dispozícii bola aj inštruktáž laickej prvej pomoci.
„Najväčší záujem účastníkov bol o meranie glykémie. Zamestnancov fakulty tiež veľmi zaujímalo aj meranie tlaku a telesného tuku, zatiaľ čo študenti preferovali zisťovanie hladiny CO v krvi a pohybové aktivity,“ povedali študentky druhého ročníka všeobecného lekárstva na UPJŠ LF Dana Rusnáková a Diana Leová, ktoré zabezpečovali registráciu účastníkov.
[ad][/ad]Odporúčané články
Vo štvrtok 7. novembra 2024 sa uzavrela tohtoročná sezóna v Komunitnej záhrade Denného centra na Laboreckej ulici v Košiciach. Nadšenci záhradníctva sa zhromaždili, aby vykonali posledné práce na zazimovanie záhrady.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.