Košický kraj podal odvolanie voči rozhodnutiu k výstavbe spaľovne v Janíku
Košický samosprávny kraj (KSK) podal odvolanie voči rozhodnutiu Okresného úradu Košice-okolie k výstavbe spaľovne v katastrálnom území obce Janík. Župa navrhuje, aby odvolací orgán, ktorým je Okresný úrad Košice, zrušil rozhodnutie a zastavil zisťovacie konanie. Kraj argumentuje tým, že vydanie rozhodnutia k výstavbe spaľovne bez posúdenia vplyvov na životné prostredie (EIA) je v rozpore so zákonom. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
„Pri každej výstavbe takejto spaľovne v našom kraji má byť posúdený vplyv na životné prostredie a projekty majú byť realizované tak, aby bola zabezpečená ochrana regionálnych biocentier. V Košickom kraji sa snažíme prijímať opatrenia zamerané na zlepšenie životného prostredia, no výstavba spaľovne bez zákonných postupov je obchádzaním všetkého, o čo sa nielen my snažíme. Nesúhlasíme preto s rozhodnutím Okresného úradu Košice-okolie a budeme žiadať, aby sa vykonalo posúdenie vplyvov tohto zámeru podľa zákona o EIA,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Košický samosprávny kraj v odvolaní uvádza, že po tom, čo v minulosti Okresný úrad Košice-okolie rozhodol, že vplyvy navrhovanej činnosti musia byť posúdené podľa zákona o EIA, v najnovšom rozhodnutí nesprávne zhodnotil, že zmena činnosti nevyžaduje postup podľa tohto zákona, a teda nemusia byť posúdené vplyvy na životné prostredie.
Podľa župy, okresný úrad tiež nesprávne vyhodnotil, že pokiaľ ide o činnosť ako takú, postačujú výsledky zisťovacieho konania ešte z roku 2013. Takýto záver je podľa kraja nesprávny, pretože záverečné stanovisko s výsledkami zisťovacieho konania a posúdením vplyvov na životné prostredie má obmedzenú platnosť. Činnosť spaľovne musia posúdiť nanovo v prípade, ak sa s realizáciou projektu nezačne do siedmich rokov.
Otázne je podľa župy aj stavebné povolenie na výstavbu spaľovne v Janíku, ktoré stratilo platnosť koncom minulého roka a žiadateľ nepredložil rozhodnutie, z ktorého by vyplynulo, že doba výstavby bola opätovne predĺžená. Kraj zároveň namieta, že Okresný úrad Košice-okolie sa nevysporiadal ani s presnou zmenou navrhovanej činnosti. Spoločnosť, ktorá chce spaľovňu postaviť, uviedla, že tuhé druhotné palivo bude tvoriť 70 percent spaľovaného paliva, no presné zloženie tohto odpadu nebolo zistené a rovnako chýba aj informácia o tom, aký vplyv bude mať na životné prostredie. „V zámere výstavby spaľovne v Janíku vidíme viacero nedostatkov, považujeme preto za nevyhnutné, aby sa nimi príslušné orgány pred začatím výstavby riadne zaoberali a aby bola otázka vplyvov na životné prostredie zodpovedaná,“ dodal Trnka.
Zdroj: (SITA/jl)
Odporúčané články
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.