Košický kraj sa spolu s partnermi púšťa do projektu zameraného na odstránenie PCB látok na Zemplíne
Košický samosprávny kraj (KSK) v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE), Fakultou baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií, Strojníckou fakultou TUKE, Slovenskou ornitologickou spoločnosťou/BirdLife Slovensko, spoločnosťou Kosit a občianskym združením EnviSlovakia rozbiehajú projekt Zemplin LIFE Remedy.
Zameraný je na činnosti smerujúce k odstráneniu škodlivých PCB látok na Zemplíne, ktoré pochádzajú zo štátneho podniku Chemko Strážske. So žiadosťou o financovanie tohto zámeru a realizáciou konkrétnych aktivít vo výške takmer 4,6 mil. eur sa obracajú na Európsku úniu. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
„Rozsah kontaminácie sa nekončí odstránením zle uskladnených PCB látok v sudoch, ale pokračuje pozdĺž odpadového kanála Strážske až po Zemplínsku šíravu. Znečistenie už desaťročia pretrváva v pôde aj vo vode. Okrem zdravia vidíme dopady tejto environmentálnej záťaže aj v cestovnom ruchu na Zemplíne. Tento trend potrebujeme po rokoch zastaviť. Som rád, že životné prostredie zaujíma aj našich partnerov a rozhodli sa konať spolu s nami. Prvým krokom je vedieť, do akej miery nás chemické prvky skryté v pôde či vode ohrozujú,“ uviedol Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.
Košický samosprávny kraj je koordinátorom projektu, zaviazal sa ho spolufinancovať sumou 356-tisíc eur. Tento zámer odsúhlasili krajskí poslanci na rokovaní 13. decembra. Župa zároveň predložila žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku v rámci programu Európskej únie LIFE.
V rámci projektu dekontaminácie Zemplína by sa malo zanalyzovať územie od odpadového kanála Strážske až po Zemplínsku šíravu. Na základe analýzy bude určený rozsah a miera znečistenia, ako aj vyhodnotenie zdravotného rizika. Projekt je rozpracovaný na obdobie štyroch rokov. Partneri by mali spoločne pracovať na podrobnom monitoringu územia, analýze, ktorá by definovala riziká kontaminácie a možnostiach nápravy. Projekt má využívať inovatívne sanačné technológie šetrné k životnému prostrediu.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Odporúčané články
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.