Kosit má na zimnú údržbu vyčlenených 200 zamestnancov
Od utorka 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií v Košiciach na nasledujúcu sezónu. Spoločnosť Kosit má zimnú údržbu v meste zabezpečovať do konca marca. Do prác bude zapojených vyše 200 zamestnancov firmy. Na sociálnej sieti o tom informoval Magistrát mesta Košice.
Operačný plán vypracovala spoločnosť KOSIT v súčinnosti s Magistrátom mesta Košice. Celkovo do správy spoločnosti patrí v tejto sezóne vyše 691 kilometrov komunikácií. Rozpočet je oproti minulému roku zvýšený na štyri milióny eur. Premietnu sa doň aj zvýšené náklady na nákup posypového materiálu, nárast cien pohonných látok a zvýšenie miezd vodičov. Oproti minulému roku Kosit zabezpečí zimnú údržbu aj na takmer 35-tisíc štvorcových metroch parkovísk, ktoré v lete tohto roku prešli do správy mesta od súkromnej spoločnosti.
Pre výkon zimnej údržby nasadzuje spoločnosť na jednej zmene spolu 46 mechanizmov a 40 zamestnancov ručného čistenia. V sezóne je na výkon údržby pripravených 14 veľkých sypačov. Strojovú údržbu chodníkov určených mestských častí budú zabezpečovať takzvané malé mechanizmy. Ich počet bol vzhľadom na zvýšený rozsah celkovo spravovanej plochy zvýšený na 28. Vozový park dopĺňajú mechanizmy pomocnej údržby. Najviac mechanizmov bude v pohotovosti počas vrcholu zimnej sezóny, a to od 1. decembra do konca januára.
Čo sa týka ručného čistenia, aj v tejto zimnej sezóne budú zamestnanci spoločnosti pracovať v mestských častiach Staré mesto, Ťahanovce a Dargovských hrdinov. V ostatných MČ zabezpečí ručné čistenie Správa mestskej zelene.
Do ručného čistenia sa budú môcť opäť zapojiť aj obyvatelia mesta prostredníctvom projektu Adoptuj si chodník a zarábaj. Počet chodníkov určených na adopciu sa tento rok opätovne zvýši a prekročí 800 úsekov. Okrem MČ Sever, Staré Mesto, Západ a Juh pribudne aj možnosť ich adopcie v MČ Nad jazerom. Viac informácií o možnosti adopcie chodníkov poskytne mesto v krátkom čase tak na webe, ako aj na sociálnych sieťach mesta.
Zdroj: SITA, ta, mlu
Odporúčané články
Požiar zo začiatku novembra, ktorý v Mašličkove pripravil o život dve deti, opäť nastolil otázku riešenia nelegálnych osád. Za Luníkom IX ostalo ďalších 56 chatrčí a býva tam okolo 300 ľudí. O riešení situácie sme sa rozprávali so starostom MČ Luník IX, Marcelom Šaňom. V rozhovore približujeme projekt prestupného bývania.
Centrum Košíc v sobotu večer zaplnilo viac ako 25-tisíc ľudí. Pred Dómom sv. Alžbety sa konalo podujatie v rámci Jubilejného stretnutia mladých s arcibiskupom Bernardom Boberom, ktoré sa nieslo v duchu radosti, viery a hudby. Hlavnou hviezdou večera bol portugalský kňaz DJ Padre Guilherme, považovaný za najznámejšieho kresťanského DJ-a na svete.
Po roku sa do Košíc opäť vracia Veľký hokejbalový turnaj, známy aj pod skratkou VHT. Podujatie s dlhoročnou tradíciou sa bude konať od 14. do 16. novembra 2025 v saleziánskom stredisku Tri hôrky, kde sa stretne osem tímov z rôznych miest.

