KOSIT plánuje v najbližších rokoch investovať do modernizácie spracovania odpadu 150 miliónov eur
Spoločnosť KOSIT plánuje v najbližších rokoch investovať do modernizácie spracovania odpadu 150 miliónov eur. Najväčší objem financií bude využitý na novú linku Zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO) v mestskej časti Barca v Košiciach. Pre agentúru SITA to uviedla Slavomíra Brzová so spoločnosti KOSIT.
Spoločnosť KOSIT v Košiciach prevádzkuje Zariadenie na energetické využitie odpadu uvedené do prevádzky v roku 1991. „Za posledných 10 rokov sme do modernizácie spracovania odpadu v Košiciach investovali vyše 62 miliónov eur, pričom až dve tretiny tejto investície smerovali práve do tohto zariadenia. Investícia 150 miliónov eur do roku 2027 je dlhodobo plánovanou investíciou. Najväčší objem financií bude využitý na novú linku, ktorá postupne nahradí linku K1 z roku 1991. Ďalšie investície budú nasmerované najmä do nových zariadení, ktorými chceme dosiahnuť vyššiu mieru recyklácie odpadu. Napríklad zariadenie na úpravu kuchynského odpadu a zariadenie na dotriedenie odpadu pred jeho energetickým zhodnotením,“ uviedol pre agentúru SITA generálny riaditeľ spoločnosti KOSIT Marián Christenko. Ako ďalej dodal, ďalšími plánovanými investíciami sú takzvané prevádzkové investície, ktoré budú realizovať priebežne. Ide najmä o modernizáciu vozového parku a zariadení, ktoré sú určené na zber a zvoz odpadu.
KOSIT dlhodobo dodáva prostredníctvom košickej Teplárne (TEKO) do domácností v meste teplo vyrobené z obnoviteľných zdrojov, ktoré vzniká energetickým využitím odpadu. Jeho ročná produkcia v objeme 36 000 megawatthodín, postačí na vykurovanie pre zhruba 2 400 bytov. Obe spoločnosti uzavreli memorandum, na základe ktorého dôjde v priebehu niekoľkých rokov k navýšeniu dodávok tepla na viac ako trojnásobok súčasného objemu a to až na 130 000 megavatthodín ročne. Keďže výroba tepla z košického odpadu nie je priamo závislá na spaľovaní plynu či iných fosílnych palivách, zodpovedá tomu aj ich priaznivá cena. Zároveň sa tým pri zásobovaní obyvateľstva teplom takýmto spôsobom výrazne znižuje uhlíková stopa.
„V zmysle zmluvy s TEKO dodávame teplo do centrálneho zásobovania teplom za tretinovú cenu. Po navýšení cien plynu v druhej polovici tohto roka je teplo vyrobené z odpadu dokonca o polovicu lacnejšie než je trhová cena zemného plynu. Našou ambíciou je zvýšením dodávok tepla pomôcť košickým domácnostiam zmierniť avizovaný nárast cien,“ doplnil Christenko.
Energetické zhodnocovanie odpadu, ktoré patrí k prioritám Koncepcie odpadového hospodárstva, má pre obyvateľov podľa riaditeľa magistrátu mesta Košice Marcela Čopa viacero pozitív. “Kým väčšina ostatných miest na Slovensku musí odpad ukladať na skládky, v Košiciach sa jeho zneškodňovanie uskutočňuje ekologickejším spôsobom. Prepojenie plánovaného geotermálneho zdroja v Ďurkove spolu so zvýšením množstvo vyrobeného tepla prostredníctvom ZEVO Košice a využívanie ostatných obnoviteľných zdrojov prispeje k zdravšiemu životnému prostrediu v našom meste,” dodal Čop.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Odporúčané články
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.