KOSIT plánuje v najbližších rokoch investovať do modernizácie spracovania odpadu 150 miliónov eur
Spoločnosť KOSIT plánuje v najbližších rokoch investovať do modernizácie spracovania odpadu 150 miliónov eur. Najväčší objem financií bude využitý na novú linku Zariadenia na energetické využitie odpadu (ZEVO) v mestskej časti Barca v Košiciach. Pre agentúru SITA to uviedla Slavomíra Brzová so spoločnosti KOSIT.
Spoločnosť KOSIT v Košiciach prevádzkuje Zariadenie na energetické využitie odpadu uvedené do prevádzky v roku 1991. „Za posledných 10 rokov sme do modernizácie spracovania odpadu v Košiciach investovali vyše 62 miliónov eur, pričom až dve tretiny tejto investície smerovali práve do tohto zariadenia. Investícia 150 miliónov eur do roku 2027 je dlhodobo plánovanou investíciou. Najväčší objem financií bude využitý na novú linku, ktorá postupne nahradí linku K1 z roku 1991. Ďalšie investície budú nasmerované najmä do nových zariadení, ktorými chceme dosiahnuť vyššiu mieru recyklácie odpadu. Napríklad zariadenie na úpravu kuchynského odpadu a zariadenie na dotriedenie odpadu pred jeho energetickým zhodnotením,“ uviedol pre agentúru SITA generálny riaditeľ spoločnosti KOSIT Marián Christenko. Ako ďalej dodal, ďalšími plánovanými investíciami sú takzvané prevádzkové investície, ktoré budú realizovať priebežne. Ide najmä o modernizáciu vozového parku a zariadení, ktoré sú určené na zber a zvoz odpadu.
KOSIT dlhodobo dodáva prostredníctvom košickej Teplárne (TEKO) do domácností v meste teplo vyrobené z obnoviteľných zdrojov, ktoré vzniká energetickým využitím odpadu. Jeho ročná produkcia v objeme 36 000 megawatthodín, postačí na vykurovanie pre zhruba 2 400 bytov. Obe spoločnosti uzavreli memorandum, na základe ktorého dôjde v priebehu niekoľkých rokov k navýšeniu dodávok tepla na viac ako trojnásobok súčasného objemu a to až na 130 000 megavatthodín ročne. Keďže výroba tepla z košického odpadu nie je priamo závislá na spaľovaní plynu či iných fosílnych palivách, zodpovedá tomu aj ich priaznivá cena. Zároveň sa tým pri zásobovaní obyvateľstva teplom takýmto spôsobom výrazne znižuje uhlíková stopa.
„V zmysle zmluvy s TEKO dodávame teplo do centrálneho zásobovania teplom za tretinovú cenu. Po navýšení cien plynu v druhej polovici tohto roka je teplo vyrobené z odpadu dokonca o polovicu lacnejšie než je trhová cena zemného plynu. Našou ambíciou je zvýšením dodávok tepla pomôcť košickým domácnostiam zmierniť avizovaný nárast cien,“ doplnil Christenko.
Energetické zhodnocovanie odpadu, ktoré patrí k prioritám Koncepcie odpadového hospodárstva, má pre obyvateľov podľa riaditeľa magistrátu mesta Košice Marcela Čopa viacero pozitív. “Kým väčšina ostatných miest na Slovensku musí odpad ukladať na skládky, v Košiciach sa jeho zneškodňovanie uskutočňuje ekologickejším spôsobom. Prepojenie plánovaného geotermálneho zdroja v Ďurkove spolu so zvýšením množstvo vyrobeného tepla prostredníctvom ZEVO Košice a využívanie ostatných obnoviteľných zdrojov prispeje k zdravšiemu životnému prostrediu v našom meste,” dodal Čop.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Odporúčané články
Mesto Košice, v spolupráci s Visit Košice a Creative Industry Košice, vyhlásilo začiatkom marca grantovú výzvu na rok 2026. V rámci nej sú otvorené dva programy.
Košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober pri príležitosti 4. výročia vojny na Ukrajine vyjadril hlboký súcit s trpiacimi, ktorých životy poznačila smrť, exodus a zničené domovy.
V košickej mestskej hromadnej doprave dôjde od nedele 8. marca k dočasným zmenám. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich, že úpravy trás sa dotknú viacerých autobusových liniek pre pokračujúce práce na Rastislavovej ulici.