Kraj dnes začal práce na realizácii geotermálneho vrtu pri Čižaticiach
Košický samosprávny kraj (KSK) začal v piatok 30. júla práce na realizácii geotermálneho vrtu pri Čižaticiach. Po verejnom obstarávaní bolo stavenisko odovzdané firme, ktorá vzišla ako úspešný uchádzač z verejnej súťaže. Prvým krokom v rámci stavebných prác bude vypracovanie technického projektu vrtu. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
„Po nevyhnutných administratívnych úkonoch a verejnom obstarávaní sa posúvame bližšie k samotnej realizácii vrtu. Začíname prvou fázou, ktorou je technický projekt vrtu, po nej začnú samotné vrtné práce. Termín všetkých týchto prác vrátane hydrologických skúšok je stanovený na šesť mesiacov. Znamená to, že najneskôr do začiatku budúceho roka budeme poznať podrobné informácie o prietoku a teplote vody, jej chemickom zložení, ako aj o zásobách podzemných vôd v tejto lokalite. Verím, že výsledky vrtných prác budú dobré a geotermálny zdroj, ktorý sa nachádza v Košickej kotline, budeme vedieť využiť napríklad pre účely akvaparku,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Po odovzdaní staveniska začína zhotoviteľ s prípravou technického projektu vrtu, ktorý musí odsúhlasiť príslušný banský úrad. Technický projekt musí byť zároveň v súlade so schváleným Posudzovaním vplyvov na životné prostredie (EIA). Vrtný prieskum bude okrem samotných vrtných prác pozostávať aj z laboratórnych či geofyzikálnych prác. Práce sa budú realizovať na pozemkoch Košického samosprávneho kraja za obcou Čižatice. Vrtné práce zrealizuje konzorcium firiem Rotaqua z Maďarska a Rhodes Slovakia, s.r.o. Vrt sa bude realizovať do hĺbky približne 2,3 kilometra. Realizácia geotermálneho vrtu pri Čižaticiach si vyžiada z rozpočtu Košického samosprávneho kraja 1,9 milióna eur. Zámer odsúhlasili pred dvoma rokmi krajskí poslanci.
Okrem spoločnosti, ktorá zrealizuje vrtný prieskum, sa na realizácii podieľa aj Technická univerzita v Košiciach. V súvislosti s vyhľadávaním, realizáciou a vybudovaním zdroja geotermálnej energie realizuje geologické práce. „Košická kotlina má unikátne geotermálne zdroje, ktoré však doposiaľ neboli využívané. Je preto dobrou správou, že proces realizácie geotermálneho vrtu pri Čižaticiach sa po rokoch naštartoval. Košický kraj má šancu stať sa lídrom vo využívaní zelenej energie, akou je aj geotermálna voda pod povrchom. Technická univerzita bude v celom tomto procese maximálne nápomocná. Pevne verím, že aj naše poznatky a skúsenosti pomôžu k efektívnemu využitiu geotermálneho zdroja v tejto časti Košickej kotliny,“ uviedol Stanislav Jacko z Ústavu geovied Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Odporúčané články
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.